25 Ноември, 2024

Томислав Дончев: Станишев е несериозен за дебат, интересни са Кунева и Калфин

Томислав Дончев: Станишев е несериозен за дебат, интересни са Кунева и Калфин

Спирането на еврофондовете за България не е просто загуба на пари, а низ от човешки трагедии

Упрекът, че не можеш да изпълниш волята на хората е като удар от камшик, казва пред Faktor. bg водачът на евролистата на ГЕРБ Томислав Дончев.

Интервю на Калина Георгиева

- Г-н Дончев, при какъв резултат ГЕРБ ще приеме за успех явяването си на евроизборите?

- Няма да говоря за цифри. Няколко са простите критерии, когато става дума за успех. На първо мястода постигнем резултат, по-добър от всички избори до момента.

- Вярвате ли на социологическите проучвания, очаквате ли изненади в последния момент, които да променят малката разлика между вас и БСП?

- По природа съм недоверчив, чета изследванията на социолозите, имам някаква професионална грамотност по темата. Истинското разположение на силите става ясно след края на изборния ден. Убеден съм, че ще бъдем първи, но целта е да не е с малка разлика. Задачата не е да докажем, че сме първа политическа сила и, че ситуацията не се е променила за една година, а да демонстрираме, че концентрираме голяма част от подкрепата и от надеждата на българските граждани за истинска промяна.

- Каква ще е каузата на ГЕРБ в следващия европарламент и как ще я защитавате?

- Една от мисиите на Европейския парламент е да направят тази институция по-разбираема за българските граждани. Имаме странния парадокс, при който в един и същи ден излизат две много важни новини от ЕП, институцията, за която българите не знаят какво прави, но знаят, че е хубава. Новините са такива, че биха могли да променят живота на всеки – едната е отпадането на роуминга, а другата е резолюцията на ЕП с препоръка към ЕК да разгледа възможността дали в България могат да се ползват европейски пари. И двете пряко засягат живота на една голяма група от българите и въпреки това по-голямата част от тях не знаят какво ще прави Европейският парламент. Първата ни цел е да направим тази институция максимално разбираема за българските граждани. Всеки от членовете на ЕП от България, не трябва да е само мисионер на страната, но и да отстоява интересите на тази част от Европа там, също така да има и задължението да носи български цели, болки, искания и желания. Голямата цел обаче е свързана с общата ЕНП геометрия за присъствие в парламента. Това са всички усилия за реформиране на Европа и на държавите – членки, а в тях влизат: възраждането на икономиката и осигуряването на по-силен икономически растеж. Нашето виждане е, че това няма да стане чрез нови държавни разходи, а чрез редуциране на бюрократичната тежест, създаване на по-добри условия за бизнес във всички държави – членки, регистрирането на фирмите да става за минимални срокове и такси, говорим и за дигитален общ пазар, който включва повече обмен на данни чрез електронен път между бизнеса и администрациите във всички държави от ЕС, улесняване на достъпа до кредитно финансиране чрез публично финансиране и чрез регулация на частния и на банковия сектор. Нашето убеждение е, че, ако искаме европейската икономика да върви напред единственият вариант е създаването на по-добри условия за правенето на бизнес, а не чрез много публични разходи и чрез трупането на задължения. Един от уроците на кризата, който не е докрай научен, е продължаващо реформиране на публичния сектор. Той трябва да тежи по-малко на данъкоплатците, трябва да е по-близо до тях и да е по-прозрачен. Тук има много работа, която трябва да бъде свършена и на европейско ниво и на ниво държави – членки. Парламентът на ЕС има силна роля да притиска за реформи отделните държави от съюза.

- Има ли опасност десните избиратели отново да разпилеят гласовете си, както се случи на предишните избори у нас и голяма част от тях да останат непредставени в Европа?

- Има, но тя е традиционна историческа драма от последното десетилетие на дясното. Именно поради тази причина много дясно мислещи избиратели, които изначално не са ни били привърженици в последните години подкрепят ГЕРБ. Те са с ясното съзнание, че по този начин се консолидира вотът. Колкото до другата формация, която има претенции да е дясна – колегите от Реформаторския блок, мога да им пожелая успех и искрено се надявам те да покажат добри резултати на тези избори. Това до голяма степен би консолидирало десния вот, в противен случай гласовете на тези на хора ще бъдат разпилени.

- Как може да се преодолее тенденцията със спирането на евросредства за страната ни, търси ли кабинетът „Орашарски”експертната помощ на опозицията?

- Ситуацията ще се разреши чрез полагането на усилия на два фронта - единият, трябва да е брюкселски, а другият – български. Уговорката тук е, че проблемът е по-сериозен от обичайното, когато става дума за управлението на милиарди и за хиляди проекти винаги може да възникне тази или онази критична ситуация, това се е случвало и преди. Алгоритъмът е да се действа решително и ако има някъде щета, да се наложи финансова корекция. Този, който не е работил по правилата да върне парите и случаят се затваря, правили сме го много пъти. Проблемът тук обаче не е, че някой визира един конкретен проект, два, три или оперативна програма. Упрекът е по отношение на цялата система, на целия публичен сектор в България. Това звучи така: публичната среда е повредена, а институциите в страната не работят според европейските ни партньори. С екшън план не може да се излезе от тази ситуация, трябва ясен национален сигнал, че институциите работят и си вършат добре работата. За да се случи такова нещо е необходима трудната комбинация от политическа воля и експертиза. Когато някой мой, свой министър, кмет, зам.-министър и т.н. е сгрешил, той да бъде наказан. Проблемът е, че на този етап липсват и експертиза, и политическа воля от сегашната власт. Никой от управляващите не ме е търсил, но ако ме питате дали в подобна критична ситуация бих помогнал, отговорът е: Да!

- Как ще се отрази на обикновения българин и на икономиката ни спирането на евросредства?

- Наистина се надявам да не се стигне до подобен вариант. Иначе е катастрофа. В момента европейското финансиране представлява над 60% от инвестиционния ресурс на държавата. Ако няма европейско финансиран, държавата би строила с 60% по-малко отколкото сега. Огромна част от политиките в социалната сфера се финансират с европейски пари като започнем от социални програми и преминем през всички мащабни курсове за професионално обучение, също така деинституционализацията и извеждането на децата от домовете и осигуряването им на живот в нормални условия. Целият този процес също се подпомага с европейски пари. Липсата им означава не застой, а драматично връщане назад на България. Не искам да мисля сценарий, при който проектите, които са в ход не бъдат приключени. Проблемът примерно не е само с път, който не е достроен, губим възможности, но това не е най-драматичното. Представете си какво става с един проект, който е в социалната сфера. Не говорим за тухли, бетон и арматура, а най-често за деца и тяхното бъдеще, то увисва по средата. Губим не само пари, а се възпроизвежда низ от човешки трагедии. Но при спиране на европейско финансиране държавата по регламент е длъжна да продължи да изпълнява проектите, докато финансирането от ЕС бъде възстановено. Към момента държавата плаща с пари от бюджета всичко, което се прави по оперативна програма „Околна среда”. Само че тук говорим за милиарди, които със сигурност няма как да бъдат поети от националния бюджет. Ако при такъв сценарий държавата реши да си изпълни ангажимента, това ще предизвика взривяване на дефицита и трупане на нов вътрешен дълг, а това прави ситуацията още по-сложна.

Добре е хората да знаят, че спрямо новите правила европейското финансиране може да се спира по много причини – не само, когато има открити нарушения, не само, когато системите не работят. От тази година парите от ЕС могат да бъдат блокирани автоматично, когато държавата навлезе в свръх дефицит. За някой може да е изненада, но аз съм предупреждавал не веднъж за такава опасност.

- Готов ли сте за европейски дебат със Сергей Станишев?

- Да, ако се държи сериозно, защото до момента заявките от негова страна са по-скоро странни, като се опитвам да бъда деликатен в изказа си. Бях потресен от заявлението, че, ако Шулц стане председател на ЕК, България ще влезе в Шенген още на следващия ден, едва ли не Шулц ще го разпише на коляно. То, ако беше така досега да бяхме вече в Шенген от преди 3 години. Проблемът изобщо не е с Комисията, проблемът е с някои от държавите – членки. Не приляга на бивш министър-председател и водач на листа да говори по такъв начин. Нямам нито притеснения, нито вълнения да дебатирам с когото е нужно, стига да се получи смислен разговор. В това непрекъснато канене има нещо подозрително. Прилича на децата в училище, които плашат, че ще набият някого, а като останат насаме с него – бягат. Нямам проблем с дебата, още повече, че в кампанията участват политици и опоненти като г-жа Кунева и г-н Калфин с които, признавам, с удоволствие бих говорил и спорил. И двамата познават европейските политики в детайл и има какво да си кажем. От такъв дебат полза ще има за хората, за да направят информиран избор.

- Което ви тежи в политиката?

- Бил съм и кмет, и министър, но когато се срещна с гражданин, който търси помощ, а аз по една или друга причина не мога веднага да му я осигуря, най-тежкият укор и думите, които носят най-голяма болка са: „Аз съм гласувал за вас, а вие не можете да ми помогнете”. Този упрек удря като камшик. Политикът и правителството трябва да са чувствителни, сензитивни към обществото, особено, ако хората са недоволни. Сегашното правителство е особен оцеляващ вид, абсолютно резистентен към всякакви процеси в обществото, което е добре за него, но не е полезно за обществото ни. Хората определят какво трябва да се случва, а ние сме там, за да изпълняваме волята им.

Сподели:

Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника

"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"

БАБХ откри първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години

Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза гр. Велинград, общ. Велинград, обл. Пазарджик.

Калин Манолов: Клеветничка срещу български дипломат отказва да застане пред детектор на лъжата

Чудесен пример за руска хибридна дезинформационна атака срещу неудобен на Кремъл и прокситата му в България политик и дипломат