Манолова посочи, че Изборният кодекс не е писан самоцелно. Той има няколко много ясни цели: да бъдат организирани и проведени честни и прозрачни избори, да бъде активизирано на гражданското участие, да бъде постигната равнопоставеност на политическите субекти.
Според червената фурия не само е неприемливо, но и е противоконституционно да бъде въведено задължителното гласуване.
Едно право не може да бъде задължително. Със санкции и задължения няма как да накараш хората да те харесват. Факт е също, че задължителността в политическите права отдавна е отминало.Освен това никой не говори за санкции, ако гражданин не отиде да гласува, коментира Манолова.
Според Цецка Цачева от ГЕРБ, така изречените от Мая Манолова цели, които са заложени в новия Изборен кодекс, звучат много красиво, но по-резултата ще стане ясно до колко те са реалистични и обективни.
Къде сме днес – дали сме по-близо до постигането на тези цели? Категорично не сме, посочи Цачева.
По думите й новият Изборен кодекс няма да оправдае очакванията на гражданите.
Българите очакваха засилен мажоритарен елемент, който да ги направи по-тясно свързани с хората, за които ще гласува. Той обаче отсъства от документа. Мнозинството обещаваше, че ще се сложи край на хартиените бюлетини и ще се мине на машинно гласуване – но и това няма да се случи, а ще бъде въведено само експериментално в стотина секции. Спорна е и тезата за задължителното гласуване, което предложихме, но бе отхвърлена в комисията. А идеята беше по този начин да бъдат разбити тесните електорати на партиите, тези, които разчитат на твърдите си ядра. Така можехме да накараме българските граждани да повярват, че не твърдите електорати определят изхода на изборите, но и техният глас е важен за вота, коментира бившият шеф на парламента.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит