Сдружението на младите българи в чужбина, родени след 1 януари 1981 г., - „Милениум клуб България“, ще работи за присъствието на повече млади хора в политиката и държавните институции в България. Това са част от приоритетите на организацията за 2017 - 2018 г., представени на Първата годишна среща на клуба, която се проведе на 28 декември в София под надслов „Във вихъра на Европа“.
Припомняме, че въпросният клуб бе учреден в двореца "Враня", заради което той беше наречен още "Клуб на царя". Младите хора, участници в него, са изключително наследници на партийната номенклатура на БСП. Те бяха и едни от най-последователните защитници на кандидатурата на Ирина Бокова за лидерския пост в ООН.
На събитието присъстваха Огнян Герджиков, председател на 39-ото Народно събрание, акад. Стефан Воденичаров, бивш директор на БАН, Илия Лингорски, председател на Европейска лига за икономическо сътрудничество и бивш зам.-финансов министър в кабинета "Сакскобургготски" и други.
Новоизбраният президент на България Румен Радев, който също беше сред поканените, не успя да дойде, но изпрати приветствие чрез Слави Василев, член на кабинета му. „Имам намерение да поддържам устойчив контакт с „Милениум клуб България“ , обяви в приветствието си ген. Румен Радев, цитиран от Епицентър.Бг.
Постоянно всички питат, дори на летището ме питат: "Вие, г-н Чолаков, ще правите ли политическата партия? И ние направихме анкета по въпроса - 54,6% от младите отговарят "да", една четвърт - "не", а останалите - "да, но при определени условия". Около 70% смятат, че това трябва да се случи в следващите пет години, когато ще има и избори за Европарламент. И нашият отговор е: "Ние ще се борим за участие на младите българи в политиката, ще търсим активен диалог с политиците и държавната администрация". Думите са на председателя на Управителния съвет на Милениум Клуб България Румен Чолаков, който представи приоритетите на клуба на Първата годишна среща на членуващите в него млади българи в София днес.
Анкетата показва още, че 30% от членовете на клуба вече живеят в България, а други 60% биха се върнали в страната, ако се направи партия.
Според „Милениум клуб България“ младите на възраст до 35 год. не са добре представени в българската политика и това трябва да се промени. "Ще се борим за участие на младите българи в политиката, ще търсим активен диалог с политиците, водещите обществени фигури и държавната администрация ", заяви председателят на Румен Чолаков „Милениум клуб България“. Близо 55% от членовете на клуба смятат, че трябва да бъде създаден политически проект, сочи вътрешно допитване на организацията. Още 20% също подкрепят идеята при, но при „определени обстоятелства“.
Сред останалите приоритети на „Милениум клуб България“ са предстоящото българско председателство на ЕС и преговорите за излизането на Великобритания от съюза (BREXIT). „Милениум клуб България“ ще предложи експертна помощ на българските държавни институции с цел добро представяне на страната по време на председателството. По отношение на BREXIT и предстоящите преговори между Великобритания и ЕС, клубът ще търси контакт с други неправителствени организации от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) за създаването на група, която по време на преговорите между институциите да отстоява интересите на гражданите на страните от ЦИЕ, които живеят на Острова.
По време на годишната си среща членовете на „Милениум клуб България“ обобщиха резултатите от работата си през 2016 г., в това число двете основни каузи - подкрепата за кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН, както и легализирането на дипломите на българите в чужбина.
Милениум клуб бе създаден през март т.г., а домакин на учредяването му стана Симеон Сакскобургготски. Сбирката напомни емблематичната среща на млади успешни българи през 2000 г., която бе наречена "Българският Великден". Някои от най-активните "великденци" станаха част от царската партия НДСВ, а Милен Велчев и Николай Василев - и министри в кабинета "Сакскобургготски". През пролетта клубът подкрепи кандидата на България за генерален секретар на ООН Ирина Бокова, а тя обяви, че вижда, че "идва едно ново поколение".
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство