Това наложи отлагането с 2 часа на заседанието по делото „Октопод“, което трябваше да започне в 9,30 часа. След изслушването във ВСС тя отрече да е имало договорка за изхода на процеса.
Коментарът си тя направи пред журналисти, след като се наложи да бъде изслушана от етичната комисия на ВСС, където тече дисциплинарно производство срещу нея.
Именно изслушването на Ченалова стана причина съдебното заседание по делото "Октопод" да бъде отложено с близо два часа.
Според Ченалова не било морално да се коментират твърденията, че й е упражняван натиск да реши процеса в определена посока.
С мотива, че делото е висящо, тя отказа повече коментари.
Попитана дали ще се отведе от процеса, заради твърденията за натиск, съдията посочи, че това решение ще бъде взето от съдебния състав, но ако това се случи, делото трябва да започне отначало.
Първоначално беше разпространена информация, че Ченалова е извикана заради разследването срещу нея в Македония, по което все още няма яснота дали ще бъде привлечена като обвиняема.
Във Върховната касационна прокуратура все още не е дошло официално писмото за съдийката, но то се очаква до края на седмицата.
На 13 февруари главният прокурор Сотир Цацаров каза, че очаква отговор от македонския си колега и веднага щом той пристигне, българските правораздавателни органи ще могат да се произнесат.
"Ако македонската прокуратура прецени, че тя трябва да бъде привлечена като обвиняема и получа писмо от македонския главен прокурор, ще се иска нейното отстраняване".
През 2004 година властите в Македония са започнали разследване за източване на близо 8 милиона евро от бившия държавен тютюнев монопол "Македония табак".
Според публикации в македонските медии управителят на фирмите "Интернационал 7"и "Македония табак 2000" Милорад Китановски прехвърлил дялове от дружеството на стойност 8 млн. евро на старозагорския холдинг "Тивамекс".
Според разследващите в Македония, Румяна Ченалова, по онова време адвокат, е признала от името на "Македония табак 2000" дълг към швейцарската Bighar Overseas и кипърската Pictor Co Limited за близо 2.5 млн. долара.
В швейцарския търговски регистър липсва информация за Bighar, но в няколко сайта се вижда, че през 2005 г. фирмата е организирала внос на цигари от Китай до България.
Другата фирма – кипърската Pictor, е мажоритарен собственик на старозагорския холдинг "Тивамекс", чийто изпълнителен директор е Тинко Василев – бивш изпълнителен директор на "Слънце - Стара Загора – БТ".
В края на 90-те "Тивамекс" придобива няколко компании, една от които е "Хранссервиз инженеринг".
При справка в Търговския регистър се вижда, че има документи, свързани с регистрацията на "Хранссервиз инженеринг", които са били вземани от съда от адвокат Бечева-Ченалова.
Етичната комисия на ВСС научила за разследването в Македония, докато е проверявала друг сигнал – за това дали Румяна Ченалова е била адвокат на един от подсъдимите по делото САПАРД, като по-късно самата тя става председател на състава от СГС, който осъжда Марио Николов и останалите за пране на пари.
Съдия Румяна Ченалова упорито мълчи и откакто медиите гръмнаха, тя отказва какъвто и да било коментар. Тя вече отнесе едно дисциплинарно наказание за намесването си в скандала.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"