Прокуратурата концентрира много правомощия и много интереси, затова много хора в България нямат интерес от силна прокуратура, заяви в предаването "Още от деня" на БНТ главният прокурор Сотир Цацаров. Така той коментира и думите на бившия прокурор Никола Филчев, че има политически натиск върху прокуратурата. "Това е натискът на интереса. Никола Филчев го каза, че никой няма интерес от силна прокуратура. Борис Велчев потвърди, че е имало политически натиск през цялото време на функциониране на прокуратурата. Не мога и аз да отрека. Това е институция, която концентрира много правомощия и много интереси", посочи Цацаров.
Той обясни, че е за реорганизиране на прокуратурата и за нейната децентрализация, защото имаме военноармейски тип прокуратура, пирамидален характер. "Ние предлагаме централизацията да отпадне, прокурорите да могат и трябва да вземат решения по вътрешни убеждения. Нито главният прокурор да командва като командир на дивизия, нито отделните покурори.
Запитан за делото срещу Христо Бисеров, той поясни: "Това дело трябва да завърши с обвинителен акт. За Веселин Пенгезов - до 30 декември т.г. трябва да внесем обвинителен акт. Поискал съм снемане на имунитета на петимата депутати, за първи път искаме от европейския парламент за Сергей Станишев. Там процедурата е дълга и сложна, поясни Цацаров.
Главният обвинител коментира и изчезването на тефтерчетата на Филип Златанов. "Този начин на боравене с веществени доказателства не е нищо ново. От нас може да се изисква далеч по-голяма организация, но експертите се назначават и работят по този начин. Трябва промяна в законодателството. А това, което съм чул, че вещото лице е бивш служител на Шесто управление, отиваме много в сферата на приказното. Филип Златанов не е обвинен за тефтерче. Със или без тефтерче преписката си е там, допълни той.
Помолен да коментира и акцията в Пазарджик, Сотир Цацаров изрази благодарност и каза: "В благодарността ми към колегите от ДАНС се крие и моята оценка за работата им." Тази операция е била предплатирана точно в рамките на една нощ, обясни той. "Имахме немалки резерви дали операцията да бъде проведена незабавно. Прокурорите, работещи по случая, ме убедиха, че това трябва да стане и сега по резултатите виждам, че сме постъпили правилно.
На въпрос за информацията, която е изтекла и е предопределила по-ранното провеждане на операцията, главният прокурор уточни, че случилото се е по технически причини. Това не е довело до загуба на информация.
Главният прокурор изрично подчерта, че "действията ни не са насочени срещу етническа група и представители на мюсюлманско изповедание. Става дума за престъпления. Затова сме длъжни да реагираме и то по националноотговорен начин."
Сотир Цацаров се позова на данни за германската полиция, която на 13 ноември в екип от 240 полицаи и прокурори участваха в подобна акция със задържани екстремисти и джихадисти. Той даде пример и с австрийската полиция и прокуратура.
Главният прокурор поясни още, че пропагандирането на Ислямска държава се осъществява по различен начин. "То започва от невинните символи върху фланелки, шапки и стикекри на автомобили, преминава през проповеди в интернет и скайп, и отива през преки проповеди в джамии. Проповедите в молитвен дом съдържат призини, според които хората трябва да бъдат готови по всяка време да застанат на страната на Ислямска държава."
Според Цацаров, присъдата на първоинстанционния съд в Пазарджик потвърждава правилността на нашага теза.
Главният прокурор цитира и резолюция на Съвета за сигурност от 24 септември, която предвижда тежки санкции за членовете на Ислямска държава. "Ако ние кажем, че на територията на някой град е имало транзитни квартири за бойци и хора от Западна Европа в посока полесраженията в Сирия и че това е организирано и с участието на обвиняемите, достатъчно ли ще е да обосновем, че сме "наблюдавали", а не сме "действали"? Така Сотир Цацаров отговори на обвиненията, че ДАНС и прокуратурата са били по-скоро наблюдатели на случващото се в Пазарджик.
Той внесе разяснения около работата на прокуратурата по казуса с КТБ. Според него, дотук няма нарушения на закона, извършени от разследващите органи.
"Предали сме всички необходими по закон документи за екстрадицията на Цветан Василев, оттук нататък работата е в ръцете на сръбския съд. Ако се прецени, че той е виновен, ще го предадат, ако не – няма", каза главният прокурор.
Той съобщи, че предстои в близките дни да бъде назначена банково счетоводна експертиза на международни експерти от одитна компания, която няма седалище у нас. „Не аз съм виновен, че лицето Х е регистрирало 13 фирми на един и същи адрес, това обяснява защо там отидоха барети”, поясни Цацаров по повод обвиненията, че се е намесил в създаването на паника около банката през лятото.
Цацаров определи като "прекомерно завишена" изнесената в медиите цифра – 2500 души, които са ходили при Цветан Василев и са получавали от него различни услуги. Цацаров обаче призна, че има лица, които наистина ще бъдат разпитвани за връзките им с банкера.
Още от България
Шести опит за избор на председател на НС, номинациите са същите
Продължават дебатите по номинациите, като депутатите дават и своите аргументи кого ще подкрепят или не
Борисов: Няма да подкрепим кабинет с втория мандат
ГЕРБ-СДС ще внесат утре две питания в Конституционния съд - за ограничаване правата на депутати и дали може да работи ВСС
Томислав Дончев: Надявам се НС да заработи, но ще е трудно
На 22 ноември народните представители за пореден път не избраха председател