Подготвяха покушение срещу мен. Това заяви бившият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев в интервю за телевизия BIT. По думите му това е било през май и юни 2014 г., като е имало и свидетелски показания по случая. По същото време е подготвян и арест за него във връзка с „фалшивото убийство на Пеевски“.
Изявленията му идват в седмицата, в която беше обявено, че са спрени обществени поръчки за над милиард лева, в повечето от които участват фирми, близки до Пеевски. Най-голямата от тях е за строежа на участъци от автомагистрала "Хемус", за чието спиране настоя премиерът Борисов с аргумента, че спечелилите компании са свързани с депутата и с шефа на "Лукойл България" Валентин Златев. Пак през тази седмица Делян Пеевски, който е със забрана да влиза в Турция, съобщи, че продава дела си в "Булгартабак" - цигарената компания, чието име беше посочено в доклад на турските специални служби като източник на най-мащабния дял от контрабандата на цигари в страната.
Какво от това, че съм в бюлетина на Интерпол за издирване, попита Василев и допълни, че всеки обвиняем е невинен до доказване на противното. По неговите думи адвокатите му не са получили гаранция за справедлив съдебен процес в България, заради „пагубното влияние на прокуратурата“.
Почти няма знаков дело, което да не е поръчково, след като Сотир Цацаров е назначен за главен прокурор. КТБ също е поръчано от него, коментира той. Според него Цацаров е избран с консенсус между ГЕРБ и ДПС.
„Винаги съм заявявал желанието да бъда разпитан“, отсече Василев и допълни, че ще остане в Сърбия, докато тамошният съд не реши друго или самият той предприеме тази крачка.
По неговите думи 1 г. и 6 месеца не се е случило нищо, откакто е повдигнато обвинението срещу него, като няма внесено дело в съда, въпреки че присъствието му в заседателната зала не е необходимо. Василев е склонил няколко служители от банката да отклоняват пари от касата на банката, показва обвинителният акт. По този начин той е окрал банката от 2011 г., коментира с насмешка бившият банкер.
Според него е имало "среднощни заседания и с участието на Пеевски за незаконова логика за повдигане на най-тежкото престъпление", за да бъде издирван и от Интерпол.
По думите му тезата, че КТБ е била банка на магистратите, е прах в очите. По този начин определени политически кръгове искали да ударят по съда. По-рано той каза, че появата на толкова имена на магистрати в новите списъци на лица и фирми, които са имали влогове в КТБ, не е случайна.
В интервюто Цветан Василев на няколко пъти даде да се разбере, че по негови сведения, част от които базирани на лични впечатления, прокуратурата е изцяло подвластна на Делян Пеевски. Заяви, че по негова информация след затварянето на КТБ в София е имало среднощни заседания в следствието и прокуратурата с участието на Пеевски за търсене на законова логика за повдигане на най-тежкото обвинение срещу него, за да може да се издаде международна заповед за арест.
Василев повтори тезата си, че главният прокурор Сотир Цацаров е избран с консенсус между ГЕРБ и ДПС, въпреки че първоначалният избор на Пеевски за поста бил бившият шеф на националното следствие Бойко Найденов. По думите му прокуратурата работи в пълен синхрон с желанията на Пеевски.
"В моменти на откровеност Делян Пеевски ми е казвал: "Гениален е Петьо Еврото (бившият началник на столичното следствие Петьо Петров, известен с прякора Еврото, който през август миналата година беше освободен от съдебната система по негово желание и с бонус от 18 заплати, като опасността да му бъде образувано дисциплинарно производство - бел.ред.) - дадеш му бутилка уиски и е готов всякакъв пасквил да напише", разказа Цветан Василев.
Банкерът изброи поредица от "опрасквания" (по придобилия популярност израз на бившия шеф на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева) - дело на прокуратурата. Първото, по думите му, било процесът срещу бизнесмените Огнян Донев и Любомир Павлов, заради отказа да прехвърлят на Пеевски вестник "24 часа". След това можем да минем през аферата Костинброд, Цветан Цветанов и Богомил Манчев, каза Василев. Помолен да уточни какво има предвид, той обясни, че споменава бившия вътрешен министър Цветан Цветанов заради изтеклите записи между Владимира Янева и бившия съдия в СГС Румяна Ченалова, в които Янева разказва, че получила предупреждение от Цацаров да осъди Цветанов или ще се прости с поста си.
Според Василев очевидно главният прокурор бил зависим от Пеевски или "може много да се харесват". "Прокуратурата участва в престъпно съдружие с хората, които крадат активите на банката", заяви още банкерът.
В отговор на въпрос как се е случило така, че в банката му са имали депозити с преференциални лихви най-вече представители на съдебна система, съдейки от публикуваните от синдиците списъци на вложителите, собственикът на КТБ отвърна, че неслучайно се правели подобни внушения. Целта била, ако някой ден съдът не потвърди обвинения срещу него, да се каже, че е купил системата с преференциални лихви. След това обясни, че този вид лихви са продукт на банката, който може да се купи от всеки клиент, не е персонифициран и се получавал на гише, а не в разговори с него или изпълнителните директори.
Говорейки за огромното влияние, което Делян Пеевски има в България - и в икономиката, и в политиката, Цветан Василев на няколко пъти подчерта, че не вижда бившия си бизнес партньор като самостоятелен играч или "център сам по себе си". "Нямам идея къде е дъното на айсберга, но не мога да си представя, че никой не стои зад Пеевски", каза банкерът. Той на няколко пъти отбеляза, че въпреки близките им отношения преди години, сега депутатът от ДПС се държи сякаш не се познават и нямат нищо общо.
Докато органите, които проверяват Пеевски, са под негов контрол - ще излиза чист като ангел, заяви Василев. Той каза, че е готов да седне на полиграф заедно с Пеевски, за да се види кой казва истината.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство