Една тема не спира да занимава съзнанието на Цветан Василев и това е БТК (Виваком) или по-точно как да запази контрола си върху телекома. За разлика от многото други пропаднали начинания на бившия банкер, заради които именно КТБ е в процедура по фалит, телекомът е актив, който е реален и способен да носи приходи.
Въпреки че придобиването му е финансирано изцяло от фалиралата банка, Василев очевидно продължава да смята БТК за своя компания. Това личи недвусмислено от визитката в личния му сайт, според която Василев, освен че е мажоритарен акционер в КТБ, чрез дъщерната си компания „Бромак телеком инвест" в консорциум с руската инвестиционна банка VTB Capital притежава и мажоритарния пакет (около 80%) от VIVACOM, бившата Българска телекомуникационна компания.
"Труд" задава на Василев въпроса как може БТК да е негова компания, след като той не е платил нищо за нея. Средствата за покупката на БТК са предоставени изцяло от фалиралата КТБ на негови фирми бушони, които не са в състояние да върнат нито лев от използваните пари.
Афиширайки се като собственик на БТК, Василев всъщност директно се подиграва с всички кредитори на банката. Защото да отмъкнеш през свързани фирми (кредитирани пряко от КТБ) поне 370 млн. лв., да не учредиш в полза на банката никакви обезпечения за тези средства, и да твърдиш, че закупеният с тях актив е твоя лична собственост, е не само подигравка, но и твърде показателно за начина на мисленето на Василев изобщо - парите на вложителите в КТБ са негова лична собственост, също както и закупените с тях активи.
Но да се върнем на БТК. Тя работи и продължава да носи огромни приходи и след поставянето на КТБ под специален надзор. Василев вижда в компанията един от малкото активи, които може да го храни. Разбира се, не така, както е свикнал, но поне достойно според схващанията му.
По същото време Василев губи и фактическия си контрол върху крайното дружество - собственик от българска страна - „ТЦ-ИМЕ" АД и много добре осъзнава, че ако не скъса веригата на собствеността, БТК ще трябва да бъде използвана, за да се осребри и да покрие част от огромната дупката в КТБ. И той къса тази връзка.
Вероятно в края на юли „Бромак телеком инвест" АД (с изпълнителен директор Иван Стойков - лице от близкото обкръжение на Василев) прехвърля дяловете си във V Telecom Investment General Partner S.A. и V Telecom Investment S.C.A. (важните междинни дружества, чрез които се стига пряко до телекома), на ново дружество под контрола на Василев - SHCO 79 S.a.r.l., Люксембург.
Прехвърлянето е извършено по номинална стойност на дяловете, която вероятно не надхвърля 20 хиляди евро. А става въпрос за дялове на стойност стотици милиони евро. По същото това време Василев се биеше в гърдите, че „спасява" банката, търсеше инвеститори, подаваше чрез подставени лица смехотворни „оферти" до БНБ за покупка на КТБ, организираше „защитата" си.
Както всяко нещо в България, което звучи твърде добре, за да е истина, привидната му „дейност" всъщност е била само параван за доограбването на това, което е останало от парите на вложителите - а именно активите, закупени с кредити от КТБ.
Нещо повече, след покупката на БТК през 2012 г. Василев слага свои доверени лица за председател на Управителния съвет на БТК и по-късно, за председател на Надзорния съвет. Главното лице в управлението на телекома е неговата бивша дясна ръка в КТБ - Златозар Сурлеков, а председател на Надзорния съвет - неговият доверен адвокат Владимир Пенков.
Това не е случайно. Сурлеков е бивш член на Надзорния съвет на КТБ и в това си качество е бил твърде наясно през годините с всичко, случващо се в банката. Защо да не приложи наученото в банката и в управлението на телекома - там също постъпват пари от потребителите на услугите и тези пари могат да бъдат отклонявани чрез различни юридически способи, с което да се намалява умишлено печалбата на БТК.
Дали това е така, можем само да гадаем, но би било интересно да се провери например участвала ли е БТК в сключването на договори за цесия с депозанти или кредитополучатели в КТБ.
Държавните органи обаче е крайно време да се намесят и да разберат, че подарявайки БТК на Василев, ще срещнат общественото неодобрение и ще отворят нова финансова дупка - КТБ 2. Тя може да се окаже и по-болезнена от първоначалната, защото е нагла по своя характер и твърде очевидна, за да бъде подмината.
А че се отваря, това е ясно. Цесиите са само върхът на айсберга. Под него май пак стои Василев - регистрирайки с подставени лица дружества, като например "Индустриални инвестиции" АД, и заблуждавайки изгорелите вече веднъж депозанти, че ще им плати за придобитите вземания. Така „успелият" финансист погасява към КТБ ударно, чрез прихващане, безнадеждните кредити на свързани с него фирми, които имат активи.
Целта също е ясна - да не се позволи на Фонда за гарантиране на влоговете да стигне до тези активи и те да се превърнат в лични пари или доходоносен бизнес, без върху Василев да тегне бремето на КТБ.
В ход е КТБ 2. Или втората измама на депозантите, че ще им бъде платено срещу извършените от тях цесии. И отново главно действащо лице е Цветан Василев.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.