Няма да споря с българските служби дали в България има училища на обвинения за преврата проповедник Фетуллах Гюлен. Уважавам тяхното мнение. Това заяви посланикът на Република Турция у нас Н.П. Сюлейман Гьокче на специално свикана пресконференция за събитията в родината му, визирайки изявление на шефа на ДАНС. Той обаче вече е заявявал, че такива "учебни заведения" у нас има.
Училищата на живеещия в САЩ мюсюлмански имам създават структура със строга йерархия, която се задейства, когато е необходимо, обясни той . И беше категоричен, че така е станала в Турция по време на преврата.
„Тази структура се създава и когато е необходимо тя може да бъде пусната. Така стана и по време на преврата.Това, което говоря не се отнася обаче за България, като цяло е че доста хора са потвърдили в своите показания сега - хора от съдебната власт,университетски преподаватели, учени..
Да, ние искаме да влезем в ЕС, категоричен беше той.
На въпрос на Faktor.bg за това дали евентуално връщане на смъртната присъда може да засегне превратаджиите със задна дата, той отговори ,че това е въпрос, по който тепърва ще се дискутира, но не се нае да прави прогнози.
Смята, че този въпрос не е най-важният и е малко преждевременно да се повдига. Президент, премиер, хората във фокуса на публичното внимание, могат да дават мнение по него, но не и аз, обясни дипломатът..
Той беше категоричен, че не може да коментира, действията на политическата власт в извънредната ситуация, когато народът беше призован да даде отпор на метежа.
По думите му турският народ е научил еднозначно как да се противопостави на опит на преврат „една към едно”.
Няма да има абсолютно никави ограничения за влизане и излизане от Турция. Там и сега има милиони туристи. Всеки може да посещава всяко място, което пожелае по време на извънредното положение, ноясни той.
Посланикът обясни, че това е административна мярка, която позволява на държавните институции да търсят и намерят връзки с организатори и хора, които са помагали в заговора.
„Това извънредно положение е във връзка с работата на полицията”, каза още той. „Това няма нищо общо с икономическия живот и туристическия бизнес”, допълни Гьокче.
За декларацията на президента Росен Плевнелиев дипломатът коментира, че все още не се е запознал с нея но предполага, че държавният ни глава има предвид спазването на човешките права, за което са загрижени и други европейски политици. „Всички наши приятели и партньори по целия свят заклеймяват преврата и изказват същите опасения. На всички сме го заявили, че човешките права и свободи ще бъдат уважавани по конституционния ред”, уточни Гьокче.
Светослав Пинтев
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."