Акцията на антимафиотите е под кодовото име „Каргото" и е била извършена съвместно с представители на НАП, под надзора на Специализираната прокуратура, съобщават от пресцентъра на МВР.
Тримата основни играчи в престъпната схема са мъже на 32, 41 и 53 години - всички криминално проявени. Те работели по добре известния вече механизъм - представлявали дружества, регистрирани на лица с нисък социален и икономически статус.
Престъпната група е изградила схема с участието на "липсващи търговци", "буфери" и "брокери" и така избягвала плащането на данъчни задължения.
Чрез вписване на неверни данни в подадените декларации и приспадане на неследващ данъчен кредит те избягвали плащането на данъчни задължения.
Предполагаемият размер на нанесените щети за бюджета е близо 3 000 000 лева.
В схемата били ангажирани и осем „сътрудници", повечето от тях също криминално проявени.
По време на спецакцията са били претърсени 16 адреса в столицата - офиси и жилища, и на три леки автомобила. Иззети са голямо количество счетоводни документи, компютърни конфигурации, печати, мобилни телефони, СИМ карти и други веществени доказателства.
На петима от задържаните са повдигнати обвинения. Мярката им за задържане е удължена на 72 часа. Работата по документирането на престъпната дейност на групата продължава.
Още от България
Теменужка Петкова: Бюджетът нарушава няколко закона, може да бъде обжалван пред Конституционния съд
На въпрос дали смята, че Десислава Атанасова трябва да подаде оставка, Петкова коментира, че към момента има много по-важни теми
Ивайло Мирчев: Действията на властта показват, че моделът на завладяната държава остава непокътнат
Истинска битка срещу модела няма, дори фасадата не се сменя, само се пребоядисва. А боята много бързо се напуква
Калин Стоянов: Скандалът с незаконните действия на МВР набира скорост, излиза и на международната сцена
"В случая стана ясно, че се използват международни регистри от овластени хора, като информацията от тези регистри се използва не за друго, а за политическа цел и политическа борба", каза той