В България има потенциал за терористична радикализация на маргинализирани групи и паралелни общества. Това каза холандският експерт по сигурността Петер Кнопе пред Bloomberg TV Bulgaria.
"Видях паралелни общества и хора, които търсят алтернативни услуги, както и алтернативна ценностна система. Смятам, че сред тях съществува маргинализация и чувството, че обществото ги е изоставило."
"Можем ли да говорим за радикализация - все още не", твърди анализаторът. "Но когато се включат правилните тактики за набиране на поддръжници - да, има такъв потенциал".
"Мисля, че за България времето за предотвратяване на тези процеси все още съществува. Но процесът за придвижване на национална програма за предотвратяване трябва да започне. С тези проблеми България трябва да се заеме на държавно и на местно ниво - да интегрира тези хора в обществото, за да сме убедени, че те няма да тръгнат по грешния път. Трябва да се разбере кои са хората, които набират нови членове на радикални организации, както и да се идентифицират потенциалните жертви, за да не бъдат привлечени към тези организации. България трябва да се справи с усещането за изоставеност и изключване, за да бъдат приети тези хора в обществото", казва Кнопе.
На какво се дължи процесът на радикализация в Европа и защо нашият континент постепенно се превръща в зона на разрастващ се екстремизъм? Как болката на второто и третото поколение емигранти в Европа се превръща в опасен гняв? Каква е ролята на социалните мрежи? Защо се появи феноменът "бяла Алкайда", задава риторичните въпроси холандският експерт.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас