17 Февруари, 2025

Вече всяко дете ще може да се обучава вкъщи

Вече всяко дете ще може да се обучава вкъщи

Обхватът на домашното образование у нас се разширява драстично. В самостоятелна форма на обучение занапред ще могат да се обучават не само деца със здравословни проблеми и с изявени дарби, но и такива, чиито родители са изявили подобно желание. Това решиха депутатите от образователната комисия в НС, след като приеха на 2-ро четене текстове от новия Закон за предучилищното и училищното образование.

И в момента самостоятелната форма на обучение е разрешена от закона, но само за ученици, които поради здравословни причини не могат да посещават училище, което се удостоверява с медицински документ, както и за даровити деца. С новите текстове обаче депутатите от управляващото мнозинство добавиха още две възможности за образованието в домашни условия - за "лица, навършили 16 г." и за деца "в задължителна училищна възраст по желание на учениците и родителите". 

Както и сега, въпросните ученици ще се подготвят самостоятелно на базата на училищния учебен план, като в края на годината ще полагат изпити по конкретните учебни предмети. Разрешението за самостоятелно обучение ще се дава от експертна комисия към регионалното управление на образованието (сегашните регионални инспекторати), която всеки учебен срок ще контролира как е организирано обучението.

Редица детайли около новата форма на обучение в законопроекта не са разписани добре и от коментарите на депутатите стана ясно, че по текстовете тепърва ще има спорове.

Бойка Маринска от РБ попита какво ще се случи, ако ученикът в самостоятелна форма на обучение не покрие необходимите изисквания, и дали в този случай ще се мести в традиционната форма на обучение. 

Депутатите в крайна сметка решиха, че децата, обучавали се у дома, които не постигнат нужните компетентности за съответния клас, ще могат да продължат в друга форма на обучение, препоръчана от екипа за подкрепа на личностното развитие в съответното училище. На този етап не е ясно при провал по колко учебни предмета ще се случва това. Законопроектът предвижда при традиционното обучение повторение на класа при невзет поправителен изпит и по 1 предмет.

Тепърва ще се умува и как да се реши въпросът с издръжката на 1 ученик и кой и в какъв размер ще я получава. Законопроектът предвижда възможност част от издръжката да се отпуска и на частните училища и по аналогия възниква въпросът дали родителите, които сами обучават децата си, имат право на финансиране.

Шефката на просветната комисия Милена Дамянова уточни, че част от парите, които се отпускат от държавата, ще отиват в училището, в което се провеждат изпитите за проверка на знанията. 

Депутатите потвърдиха 8-те форми на обучение, които и сега съществуват в Закона за народната просвета - дневна, вечерна, задочна, самостоятелна, индивидуална, дистанционна, комбинирана и обучение чрез работа (дуално). По идея на реформаторите дистанционното обучение бе разрешено за децата от 5 до 12 клас, а не както бе първоначалното предложение - само от 8-12 клас.

Сподели:
Летище София вече носи името "Васил Левски"

Летище София вече носи името "Васил Левски"

Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"