24 Ноември, 2024

Висока концентрация на нарушения разкрива одит в Техническия университет във Варна

Висока концентрация на нарушения разкрива одит в Техническия университет във Варна

Красимир Вълчев

Образователният министър Красимир Вълчев настоява за промени в закона заради автономията на университетите

В Техническия университет във Варна от около 1 месец тече одитна проверка. Това съобщи пред Нова ТВ образователният министър Красимир Вълчев по повод разследване на медията, което разкрива  съмнителни обществени поръчки за ремонти и сметоизвозване.

По думите на министър Вълчев първоначалните данни от проверката показвали, че има „висока концентрация на нарушения”.

„Всички тези констатации ще бъдат пратени на агенцията за Държавна финансова инспекция, вероятно и на прокуратурата, тъй като има индикатори за измама”, заяви Вълчев и допълни, че той като министър няма големи права по отношение на финансовото управление на висшите училища.

„Има една санкция – отнемане на кредитацията. Но това е крайна мярка, прекомерна, защото означава затваряне на висшето училище”, обясни Вълчев.

Той обясни, че се налагат промени в закона заради автономията на университетите. Назрял е моментът за политически разговор до каква степен трябва да променим академичния модел, който създава не само финансови проблеми, но и други пред висшите училища, обясни Вълчев.

Очакванията му са промените в закона да са готови до есента. Трябват законови промени - висшите училища трябва да бъдат по-отворени за партньорство, стратегическото им управление да бъде по-отворено, а не обърнато навътре, единствено към преподавателите. Сегашният модел на самодостатъчност и капсулираност води до пречки за развитие, обясни министърът. В голяма част от висшите училища има констатирани пропуски. Трета проверка - в трето висше училище има нарушения, аргументира се образователният министър.

Министър Вълчев коментира и другия скандал от миналата седмица, при който се оказа, че благоевградско училище отказва да приема ученици от ромски произход, Красимир Вълчев заяви, че това е недопустимо и дискриминационно.

„Нямат право да отказват приемане, на което и да е дете”, категоричен е Вълчев.

Според него проблемът освен в училищата е и в родителите, които не искат да записват децата си в училище с роми.

„Проблемът е със сегрегацията – първичната и вторичната. Първичната е в ромските квартали, където училищата са ромски. Там държавата трябва да вложи всичките си ресурси, за да включи ефективно тези деца. Има проблем и с вторичната. Тя е когато в едно училище децата станат повече от 15-20%. Родителите започват да изтеглят децата от български произход”, обясни Вълчев.

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен