Данните на Националния статистически институт (НСИ) сочат, че на прага на бедността през 2010 г. са били над 22 процента от хората у нас или 1,6 млн. души. От тях около 660 хил. са били под 18 години. Всички те са живели в крайна нищета и материални лишения. Средният показател за риск от бедност за страните от Европейския съюз през годината на измерването е бил 27 на сто. В Румъния 49 на сто от населението в тази възрастова категория живее на прага на бедността. За Унгария процентът е 39. Литва, Латвия, Естония, Италия, Гърция и Испания са с около 30. Най-малък е рискът от бедност в Скандинавските страни. Дания и Швеция са с около 16. Исландия - 17 на сто, Холандия – 18, Австрия – 19, Чехия – 20.
Статистиката сочи, че от 2008 до 2010 г. индексът на риск от изпадане в бедност или социално изключване за децата под 18 г. е нараснал най-силно. Така за Ирландия той достига 11 на сто, Латвия – 10, Унгария – 6,2, а за България делът е 7,6. Най-застрашени от финансовата и материални лишения са децата и младежите, които растат в семейства с ниска интензивност на работа – 45 процента. 49 на сто от децата с ниско образовани родители също попадат в рисковата категория. Други 18 на сто от децата с риск за бедност живеят в домакинства с един родител.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.