Вече 2 часа и половина депутатите обсъждат детайлите около третия рестарт на „Белене”.
Всъщност и опозицията от БСП, и управляващата коалиция искат работата по проекта да продължи. Разликата е в нюансите – БСП настояват забраната за строителство да отпадне веднага, а ГЕРБ – след като се начертае план за реализацията и се намери инвеститор.
Депутатите от Воля са твърдо зад „Белене”. Единствено ДПС са против.
„Трябва да намерим най-разумното и най-целесъобразното решение, което да гарантира, че изграждането или неизграждането на централата няма да доведе до тежест и загробване на бъдещите потребители”, каза по време на дебата в Народното събрание Александър Ненков от ГЕРБ.
„Отлагането на каквото и да било решение за „Белене” е най-лошото възможно решение. Проектът остарява, оборудването също”, категоричен беше Таско Ерменков от БСП.
„Ние казваме: Съгласни сме да се провери пазарната състоятелност”, отбеляза и Данаил Кирилов от ГЕРБ.
Според Жельо Бойчев от БСП проектът за решението на ГЕРБ се чете като липса на доверие към министъра на енергетиката и правителството.
„Има решение на българския парламент, което твърди, че площадката е сеизмична и прекратява изграждането на ядрената мощност. Първият въпрос, който ще задам, ако съм от страната на инвеститора, ще е: Вие точно какво правите?”, отбеляза Бойчев.
„Технически имаме един безопасен обект в, разбира се, сеизмична зона”, посочи Валентин Николов от ГЕРБ.
„Понеже започнахте да се надскачате кой е повече за проекта – ние сме най-много за АЕЦ „Белене”, каза пък лидерът на „Воля” Веселин Марешки.
Павел Шопов от „Обединени патриоти” попита защо от ДПС са против. „Защото осъществяването на този проект е против турския национален интерес”, заяви той.
„Проектът е руски. Държавата ще участва ли? Как преценихте, че апортната вноска с реакторите ще бъде 30%”, попита на свой ред Рамадан Аталай от ДПС.
Докато обсъждането вървеше в пленарната зала, пред парламента отново се проведе протест против възобновяването на проекта. Демонстрацията се организира от „Демократична България”, която събра противниците на рестарта и в предишните дни.
Протестиращите се заканват, че ако мораториумът отпадне, тази вечер ще има много по-голямо недоволство.
Снимка: Ладислав Цветков
Според лидера на ДСБ Атанас Атанасов той е икономически неизгоден, сеизмично и екологично опасен. По думите му няма нищо полезно в проекта.
Поетът Николай Колев – Босия мяташе яйца по Народното събрание. Неговият протест е срещу държавата като цяло.
Снимка: Ладислав Цветков
Същевременно хора, които са съгласни с това АЕЦ „Белене” да стане факт, се очаква отново да се съберат на контрапротест, организиран от АБВ.
Вчера енергийната комисия в парламента даде зелена светлина и срок от 5 месеца на правителството да търси инвеститор, който да реализира „Белене” без държавни гаранции.
Ако предложението бъде прието и в пленарната зала днес, до 31 октомври трябва да стане ясно има ли бъдеще втората атомна електроцентрала, за да падне мораториумът върху строителството.
България
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България