24 Ноември, 2024

Заради Истанбулската конвенция над 40 организации обвиниха президента, че подтиква към екстремизъм, омраза и насилие

Заради Истанбулската конвенция над 40 организации обвиниха президента, че подтиква към екстремизъм, омраза и насилие

С позицията си срещу Конвенцията на Съвета на Европа за борба с насилието над жени и домашното насилие, президентът Румен Радев задълбочава разделението в обществото. Това е позицията, изразена от над 40 правозащитни организации и експерти, които от години се борят с насилието по полов, етнически, възрастов и етнически признак.

В Брюксел държавният глава определи отлагането на ратификацията на международния документ като „победа за българското общество” и нарече т.нар Истанбулска конвенция „зле написан документ”, който отнема правомощия на държавата и ги предоставя на неправителствения сектор. Тази позиция беше радушно приета от консервативните кръгове у нас, които виждат в конвенцията риск от въвеждане на трети пол и признаване на гей браковете.


Президентът от Брюксел: Отлагането на Истанбулската конвенция е победа за българското общество
По думите му тя ще вмени правомощия на НПО-та
„Вашето изказване не призовава към спокоен, отворен и плуралистичен дебат, а напротив – заема позицията на една от групите в дебата и съзнателно продължава разделението в обществото ни, с което се подтикват определени хора и групи към екстремизъм, омраза и насилие”, заявяват авторите на декларацията.

Те посочват, че техни колеги вече са обект на заплахи, а даже жертви на насилие се дамгосват като врагове, които обслужват вредни за България интереси: „Това подбуждане в обществото на ксенофобски настроения срещу тези, които се борят за равенство и социална справедливост, е неморално и преминава всякакви граници!”.

Представителите на гражданския сектор определят като „неприемливи и осъдителни” аргументите срещу ролята на НПО: „Гражданите не са само избиратели, те могат и участват със своята позиция, аргументи и експертиза при решаването на много въпроси от управлението на държавата, в рамките на предоставения им от законите мандат”. Припомнят и успешните практики през последните 26 години.

Те призовават президента да изиска официален превод на конвенцията, който да бъде консултиран с лингвисти, социолози, психолози и други експерти, за да бъде ясно какво означава всеки един термин: „Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие не е зле написан документ, който допуска неясноти и най-различно тълкуване! Ако беше такъв, тя нямаше да бъде подписана от 44 държави и от Европейския съюз, както и ратифицирана от 28 държави в Европа, 17 от които – членки на ЕС”.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас