„След терористичните актове в Париж Западът рискува да направи необмислени и даже панически стъпки към сътрудничество с Руската Федерация в борбата с екстремистката групировка „Ислямска държава“. Така въпросът с Украйна може да остане на заден план. Това коментира в интервю за „Гласа на Америка“ ст.нс. на Американския съвет по външна политика Стивън Бланк, цитиран от ru.krymr.com.
Той посочва, че след кървавата баня във френската столица страхът е обхванал не само жителите на Франция, но и политическите кръгове в цял свят. Директорът на ЦРУ Джон Бренан дори заявил, че САЩ и Русия могат да активизират сътрудничеството помежду си, с цел да бъдат предотвратени подобни терористични атаки на ИД. Не закъснели обаче и критиките на политическия елит към подобна позиция. Според Бланк подобни изявление са необмислени и прибързани, тъй като той е убеден, че Путин не само не воюва срещу ИД, но дори я поддържа.
„Ако погледнете трезво на това, което прави Путин в Сирия, ще разберете, че той съвсем не воюва срещу „Ислямска държава“. Руското правителство позволи на терористите да минат през Северен Кавказ, за да се отправят към Сирия и Ирак. Освен това основно руснаци изпращат оръжие за ХАМАС и Хизбула. А те пък осъществяват терористични актове в Украйна. Така ли Русия се бори с тероризма? Наистина ли? Не ме разсмивайте?“, казва с ирония Стивън Бланк.
Експертът е убеден, че болшинството от авиорейдовете, извършени от Русия в Сирия, не са били насочени срещу терористите от ИД, а към опозицията, която се явява противник на управляващия все още сирийски президент Башар Асад.
Сходна е позицията и на бившия посланик на САЩ в Украйна Стивън Пайфър, който смята, че сътрудничество с Русия може да се търси само, когато Путин се откаже от тези практики.
Възгледите на Пайфър и Бланк обаче се разминават що се отнася до поведението на Запада. Според бившия посланик политиката в Сирия може да бъде променена, докато анализаторът съветва Запада да стои със скръстени ръце в очакване на чудото, а да търси тясно сътрудничество с Европа и страните, станали жертва на тероризма - Израел, Египет, Иордания и Турция.
„Целта на Путин е да принуди Запада да си сътрудничи с Русия. Това е неговата главна задача. Да докаже по този начин, че Русия не е в изолация, че няма прогрес без Русия, като в същото време убеди Запада, че проблемът с Украйна съвсем не е толкова важен. Всъщност успехът, който ще постигне Путин от всичко това е нещо като паметник. Да, паметник на неефективната политика, която Западът води по отношение на Украйна“, коментира експертът Стивън Бланк.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство