Николай Марченко
Освен победата на „Милсами“ над българския „Лудогорец“, още една сензационна новина идва от североизтока – губернаторът на Одеска област в Украйна и експрезидент на Грузия Михаил Саакашвили по неофициални данни бил канен за премиер на републиката.
Самият политик обаче в сряда отрече в отговор на запитване на молдовска медия. Той обаче не е казвал изрично, че не е бил канен от бившия премиер и лидер на Либерално-демократическата партия на Молдова (ЛДПМ) Влад Филат.
Вчера опозиционният лидер на партия „Патрия“ и олигарх със съмнително минало Ренато Усатъй, чията политическа сила директно се подкрепя от вицепремиера на Руската федерация Дмитрий Рогозин хвърли „бомбата“ за номинацията сред кандидатите на Саакашвили. Той традиционно се включи в YouTube канала си от Червения площад в Москва, за да подхвърли слуха, като пояснява, че Саакашвили обещал да дойде за преговори в Кишинев.
Молдовска журналистка пусна във Facebook SMS – кореспонденцията си с губернатора на населената включително и с българи Одеса, в която го пита дали има нещо вярно в слуховете, че ще стане премиер.
„Аз много симпатизирам на Молдова и й желая успех, но аз не съм държавен служител по поръчка“, отсече Саакашвили, без обаче да бъде реално попитан дали наистина неговият приятел Влад Филат (двамата са били държавни ръководители по едно време, ходели си с визити и след оставките посетили заедно Майдана да подкрепят украинците – бел. авт.).
„А в Украйна съм, защото я обичам и наред с Грузия я смятат за свой дом, и без колебания, ако се наложи, готов съм да й дам живота си, тъй че никакви длъжности в други страни не ме привличат, с цялото ми уважение към тях“, написа още губернаторът на Одеса.
Новината идва, след като късно снощи трите бивши управляващи партии на Република Молдова в периода 2009 - 2015 отново се разбраха за Проевропейска коалиция – наскоро премиерът от ЛДПМ Кирил Габурич си хвърли оставка след няколко месеца на поста.
В интерес на истината, Влад Филат обеща да докара екипа на Саакашвили като съветници и в Молдова, като се говореше, че опитът му за реформи в Грузия е нужен на републиката за кандидатстване за влизане в ЕС до 2020 г. Освен това, да се подценява осведомеността на молдовските съратници на Кремъл не може, след като замогналият в Москва Усатъй не веднъж е свързван не само с Рогозин и Посолството на РФ в Кишинев, но и с наследилата КГБ Федерална служба за сигурност (ФСБ). От една страна – може да е слух за дезинформация и сондиране на почвата, от друга – може да е „подшушнато“ от руските служби, „работещи“ със СРС-та срещу политическия елит в Кишинев, прехванали някой телефонен разговор или имейл между основните „заподозрени“.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"