Нася Кралевска, САЩ
Четиридесет и четвъртият президент на САЩ Барак Обама наруши традицията. Прощалното си слово към сънародниците си той произнесе не от Овалния кабинет в Белия дом, а от Чикаго - града от който преди дванадесет години четиридесет и три годишният мъж пристигна във Вашингтон, за да стане сенатор, а след това - за два мандата първият чернокож президент на Съединените щати.
Чикаго се отблагодари за решението на Обама. Около 20 000 души се събраха вечерта на 10 януари в огромна конгресна зала и с музика, възторзи и ръкопляскания посрещнаха своя именит съгражданин. Не бяха малко възгласите: «Искаме да имаш трети мандат!», «Още четири години!», «Ще ни липсваш!».
С присъщата си сдържана елегантност и с неприкрита емоция Барак Обама се прости с американския народ. Словото му, редактирано до последния момент от самия него, съдържаше припомняне на постигнатото от администрацията му: справяне с финансовата и икономическата криза, които завари при встъпването си в длъжност; рязко намаляване на безработицата; здравна реформа; лидерство на страната в световната битка срещу глобалното затопляне; ядрено споразумение с Иран; ликвидиране на Осама бин Ладен и на над 10 000 терористи; приключване на две дълги и изтощителни войни за САЩ; увеличение на брой на младежите, завършили успешно гимназия.
Президентът не скри и неизпълнените си обещания
Не липсваше обаче критика към политическите му опоненти, които бяха попречили на много от инициативи му и бяха успели да спрат немалко от начинанията му по време на двата му президентски мандата.
Но сякаш най-голямо внимание в речта на напущащия след десет дни поста си президент беше отделено на бъдещето. Към него Обама бе вперил поглед с грижа и отговорност. Споменавайки опасенията си от някои от плановете на новоизбрания президент Доналд Тръмп, като тези да отмени здравната реформа или да спре така необходимите мерки срещу глобалното затопляне, той предупреди сънародниците си, че демокрацията не трябва да се възприема като даденост, а за нея трябва да се води постоянна борба.
В името на нея, на антирасизма и на социалната справедливост той призова американците към преодоляване на политическите различия и насърчи гражданската инициатива.
С вълнение той заяви:
«Най-високата чест в моя живот бе да ви служа. И няма да спра до тук. Ще бъда редом с вас - като гражданин, до края на дните си.»
Барак Обама приключва мандата си с одобрението на
57 процента от населението на страната
Не са малко обаче и критиците му, обвинявайки го – понякога с основание, в грешки и пропуски. Но и най-яростните му опоненти не могат да изтъкнат нито един скандал около него или около семейството му.
Нито да го обвинят в непочтеност, корупция или злоупотреба.
С това той остава пример за подражание в един свят, който като че ли губи някои от нравствените си устои.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.