27 Декември, 2025

​Обама с предложение към Путин за решаване на украинската криза

​Обама с предложение към Путин за решаване на украинската криза

Това съобщи тази нощ високопоставен представител на американската администрация, цитиран от Ройтерс.

Според неназования източник президентът на САЩ е обсъдил с руския си колега възможността руските военни части в Крим да се върнат в базите си, а международни наблюдатели да следят за спазването на правата на руснаците на полуострова.

Представителят каза, че САЩ няма да участват в срещата на върха на Г-8 в Сочи през юни, ако руските сили не се изтеглят от украинска територия, посочва БТА.

Обама е обсъждал в едночасов телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел евентуалното излизане от кризата в Украйна и чрез включването на руснаци в новото правителство в Киев, каза източникът.

В телефонен разговор късно вчера президентът на Китай Си Цзинпин изрази пред Владимир Путин увереност, че Москва в координация с други страни може да работи за политическо решение на кризата в Украйна. Според съобщението на външното министерство в Пекин, цитирано от Ройтерс, Си е казал, че "ситуацията в Украйна, която сякаш е неочаквана, има елементи на неизбежност". Китайският лидер е описал тази ситуация още като "много сложна и деликатна" и с регионални и глобални последици.

"Китай подкрепя предложенията и посредническите усилия на международната общност, които допринасят за намаляването на напрежението", цитира думи на Си Цзинпин пресслужбата на външното министерство в Пекин.

По повод същия разговор между Путин и Си от Кремъл съобщиха преди това, че двамата президенти са имали "сходни" възгледи по темата за Украйна и се изразили надежда, че "стъпките, предприети от руското ръководство, ще позволят намаляване на напрежението и гарантирането на сигурността на рускоезичните граждани в Крим и източните региони на Украйна".

Сподели:

Коментари (0)

Канада обяви нови близо 2 милиарда долара за Украйна

Канада обяви нови близо 2 милиарда долара за Украйна

Канадският премиер Марк Карни осъди „варварството“ на последната бомбардировка на Киев от Москва, по време на срещата си с украинския президент Володимир Зеленски

Разликата в загубите между ВСУ и армията на Русия достигна "абсурдни цифри“: 1:15

Разликата в загубите между ВСУ и армията на Русия достигна "абсурдни цифри“: 1:15

В Купянск и околностите му ситуацията се намира под контрола на Силите за отбрана, а руската групировка в града фактически е лишена от логистика и изпитва остър недостиг

В Китай откриха огромно подводно златно находище

В Китай откриха огромно подводно златно находище

Пекин напоследък засилва проучването на минерали в цялата страна, като инвестира близо 64 милиарда долара в тази област от 2021 г. насам.