Ще проиграе ли своята историческа възможност Източна Европа да оглави ООН, след като изтече мандатът на Бан Ки-Мун в края на тази година?
Спазвайки неформалния ротационен принцип, деветият генерален секретар би трябвало да бъде източноевропеец. Но изборът е изправен пред риск да се пропилее този шанс, заради хладното отношение и липса на подкрепа на номинираните в страните им кандидати и невъзможността на региона да се обедини около една личност, пише в своя анализ Nick Thorpe.
Неформалната изборна процедура, проведена изключително прозрачно през тази година - с публично изслушване, излъчи 11 кандидати, 8 от които са от Източна Европа.
В надпреварата за високия пост влизат бившите и настоящи външни министри на Молдова, Македония, Черна Гора, Хърватска, Сърбия и Словакия, както и бившият президент на Словения.
България е предложила Ирина Бокова, лидер на ЮНЕСКО, културно и образователно крило на ООН.
Друг участник в битката за ООН е и Хелена Кларк, която ще се бори за високия пост в световната организиция.
Информирани наблюдатели, близки до ООН казват, че досегашните кандидати рискуват взаимно да се елиминират в надпреварата, разчиствайки пътя за други силни претенденти, каквито са Сузана Малкора от Аржентина, Хелена Кларк от Нова Зеландия или Антонио Гутерес от Португалия.
През юли, експресна анкета между 15-те членове в Съвета за сигурност ще даде ясна представа
дали кандидатите ще получат подкрепа или не
През следващата седмица ще бъдат обявени имена и на още кандидати. Упорито се говори, че за високия пост ще се състезава още един български държавник – Кристалина Георгиева.
„Следя от близо много внимателно състезанието. Много хора ме агитират да приема и да се кандидатирам. Но нека да видим какво ще стане“, казва Георгиева пред ВВС
Първоначално госпожа Бокова беше фаворит за поста, радвайки се на солидната подкрепа на Русия. Но шансовете и започнаха да се изпаряват след изобличаващо разследване на работата й като лидер на ЮНЕСКО през последните месеци, както и заради подкрепата й за палестинската държава, която сериозно разгневи американското правителство.
Почти половината от бюджета на ЮНЕСКО се харчи за заплати на персонала
За разлика от нея госпожа Георгиева има солидна репутация като администратор в Световната банка, като и като настоящ еврокомисар по хуманитарните и бюджетни въпроси в ЕС.
През последните месеци тя оглави екип, който подготви нов план за хуманитарна помощ на ООН, в който бе посочено, че 1 млрд. долара биха могли да бъдат спестени, ако тези средства се насочат директно към нуждаещите се.
Още от Свят
Роб Бауер: Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана
"Здравословна и легитимна дискусия, която трябва да се проведе“
Украински дронове камикадзе са поразили петролната база в руската област Калуга
Украйна вече често провежда операции за унищожаване на предприятия на територията на РФ, които работят за военния потенциал на страната агресор
Британски шпиони ще противодействат на руската кибервойна с лаборатория с изкуствен интелект
Великобритания и нейните съюзници от НАТО "наблюдават" Москва и се борят срещу атаките ѝ както открито, така и "зад кулисите"