24 Ноември, 2024

"Взгляд": Китай активно работи за Русия, разделяйки Европа

"Взгляд": Китай активно работи за Русия, разделяйки Европа

Путин и Ли Къцян

Това става чрез тихи пълзене в обещаващи проекти

Китай активно купува и разделя Европа. Така могат да оценят резултатите от неотдавнашното посещение на Си Дзинпин в редица страни от ЕС. Освен сключването на колосални търговски договори, тази визита има и политически компонент - и в този смисъл действията на Пекин очевидно са в полза на Москва, анализира руският вестник „Взгляд“.

Икономическата намеса на Китай в Европейския съюз започна отдавна, но сега не беше особено забележима. В края на краищата, това не беше извършено чрез безсрамен натиск (както правят американците), а чрез тихо пълзене в обещаващи проекти, но без достатъчно пари.

Пробата на Пекин може да се счита стартирането на формата 16 + 1 във Варшава през 2012 г. Това са споразуменията за търговско, икономическо и инвестиционно сътрудничество на 16 страни от Централна и Източна Европа, които някога са били в социалистическия лагер (Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Македония, Черна гора, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения) и Китай. 11 от горепосочените са членове на ЕС, но ръководството на ЕС не възпрепятства сключването на сделката. Напротив, въздъхва с облекчение: самото финансиране от „Общността на 28-те“ за подкрепа на икономиките на източноевропейските държави нямаше необходимият обем.

Китайците умеят да чакат. Почти до 2018 г. Пекин прехвърляше инвестициите си в Европа много предпазливо, в незабележими части, натрупвайки дялови участия в транспортната мрежа на различни страни (главно акциите на морски пристанища на Гърция, Италия, Испания и някои други). И след като започнаха да оказват влияние върху политиката на превоза на товари в Стария свят, реши да обърне внимание на технологичните предприятия на ЕС. И в този момент инициативата на Доналд Тръмп за „връщане на величието на Америка“ излезе на преден план. Тръмп наложи високи мита върху стоки, доставяни на Съединените щати от Европейския съюз, като продължава да настоява европейците да купуват американски стоки на преференциални условия. Европа се сблъска в търсене на изход - и тогава Поднебесната империя дойде на помощ.

(източни: Факти.бг)

Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“