24 Ноември, 2024

"Златните визи" облагодетелстват престъпници и пораждат корупция

"Златните визи" облагодетелстват престъпници и пораждат корупция

В над10 държави от Европейския съюз, сред които и България, съществуват програми за получаване на гражданство срещу инвестиции. Според Европейския парламент националните схеми за така наречените "златни визи" крият рискове от корупция и от тях могат да се облагодетелстват престъпници. Европарламентът настоява Европейската комисия да предложи законодателни мерки.

Австрия, Белгия, България, Кипър, Гърция, Латвия, Литва, Малта, Португалия, Испания, Унгария и Великобритания предлагат програми "Златна виза". Чрез тях богати чужди инвеститори могат да придобият гражданство от съответната държава, което пък им дава и правото да се ползват от всички права на гражданите на ЕС. През последните години нарастват критиките, че подобни програми за търгуване на гражданство представляват сериозен риск за сигурността и помагат на престъпници, замесени във финансови злоупотреби и пране на пари, да станат граждани на ЕС.

Кипър и Малта са начело в класацията по предоставяне на гражданство. От 2013 година насам Кипър е привлякъл близо 5 милиарда евро инвестиции срещу кипърски паспорти за богати чужденци - предимно украинци и руснаци. Сред тях е и руският олигарх Олег Дерипаска.

Според Европейската комисия предоставянето на гражданство е въпрос от компетенциите на националните държави. Европарламентът обаче иска по-строги мерки и хармонизирани законодателни действия за целия Евросъюз.

До края на година се очаква докладът на Европейската комисия по темата. В него ще има и конкретни примери от отделните държави.
Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“