Андрю Хигинс, NYTimes
Вълната от демонстрации срещу добива на шистов газ в Източна Европа не стихва. Арена на протести наскоро стана село Пунгести в Румъния, където преди година Шеврон започна проучвания за наличие на газ. Селото се превърна в магнит за активисти от цялата страна, които влязоха в сблъсъци с полицията.
„Бях наистина шокиран. Никога не сме имали протестиращи тук, а изведнъж те са навсякъде“ разказва кметът на Пусгести Власа Мирчиа пред NYTimes.
Борбата между местните фермери и Шеврон бе определена като сблъсък между Давид и Голиат. Но представители на държавната администрация, включително и министър- председателят на страната окачествиха протестите като добре организирани и финансирани. И ако наистина има Голиат, то това и Газпром, а не американската компания Шеврон.
По думи на Мирча за всичко е виновен руският държавен енергиен гигант. Русия иска да запази енергийната зависимост на страните от Източна Европа.
Убеждението, че Кремъл подхранва протестите се поддържа и от управляващите в Литва, където Шеврон се изправи също пред вълна от демонстрации. Обвиненията, за които няма сигурни доказателства, са отречени от руската компания. Но има достатъчно косвените доказателства, които създават подозрения, че Русия не иска да ги изпусне от хватката си.
Малко преди да напусне поста генерален секретар на НАТО Расмусен алармира, че Русия извършва съвместни операции с активисти и неправителствени организации, противници на добива на шистов газ, с цел поддържане зависимостта на Европа от руския газ.
"Изключително важно за Русия е да запази тази енергийна зависимост. Тя играе мръсна игра ", казва Юлиан Янку, председател на комисията по промишлеността на румънския парламент. Според него, по не потвърдена информация, Русия е изхарчила близо 100 милиона долара, за да финансира анти-фракинг протести в цяла Европа.
Журналистът от NYTimes Андрю Хигинс припомня, че протестите срещу добива на шистов газ в Източна Европа, където енергийната зависимост от Москва е най-голяма, започнаха пред 2012 г. от България, страна член на ЕС, но далеч по-привлекателна за прокарване на руските интереси от останалите членки на общността. Но внезапните протести в страната доведоха до анулиране на лиценза на Шеврон и забрана на фракинга в България.
Още от Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани