Николай Марченко
Струва ми се, че най-вероятният сценарий е победата на Путин на Изборите през 2018 г. и напускане след година. Това коментира руският милиардер и лидер на „Свободна Русия“ Михаил Ходорковски в интервю за вестник „Собеседник“.
Той обясни, че Русия живее на едни продължителни, 15 – 16 годишни цикли. „Путинският цикъл, според моите усещания, ще свърши през 2015 година. Приключването на цикъла, разбира се, не значи незабавно напускане! Просто това ще се изразява в това, че за всяко нещо ще започнат да му държат сметка, а претенциите ще нарастват лавинообразно“, коментира още Ходорковски.
Става ясно и кои са най-възможните „наследници“ на Путин. „Доколкото ми е известно, се разглеждат двама евентуални наследника – Иванов и Патрушев (ръководителят на Администрацията на президента Сергей Иванов и председателят на Съвета за национална сигурност, ексшеф на ФСБ Николай Патрушев – бел. ред.)“, обяснява Ходорковски.
„Операцията „Наследник“
се разглежда като крайния вариант. Предполага се, че Путин ще отиде на изборите и ще победи, тъй като всеки друг вариант може да доведе до трибунал. Или руски, или международен...“
Един от лидерите и спонсорите на руската антипутинска опозиция мисли, че Чечения ще е първата, която може да доведе до разпада на Руската федерация според ефекта на доминото. „Мога да кажа повече: колкото повече Путин ще остане на власт, толкова е по-голям е шанса на разцепването, тъй като проблемите само се създават, нито една не се решава. Мисля, че най-голямата опасност от руските територии е...“, намекна на властта в Грозни Ходорковски.
Бойните отряди на чеченския президент и съратник на Путин Рамзан Кадиров подозира той и за убийството на бившия вицепремиер и лидер на опозиционната партия „РПР ПАРНАС“ Борис Немцов. „Аз не изключвам, че решението за ликвидация на Немцов са взели някакви силоваци, които го „подсказали“ на кадировците. С намека, че от тях не са доволни, много си позволяват, а това най-вероятно ще се хареса на първото лице...“, обяснява Ходорковски.
Още от Свят
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“
"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация
Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната
Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.
Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ
Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.