Днес Русия и светът отбелязват 55 години от деня, когато първият човек излетял в Космоса.
На 12 април 1961 година, в 9:07 часа московско време от космодрума Байконур излита космическият кораб "Восток" с пилот-космонавт Юрий Алексеевич Гагарин. Корабът извършва една обиколка на Земята за 108 минути. След 2 дни Гагарин е тържествено посрещнат на Червения площад в Москва пред хиляди хора, дошли да го видят.
Денят, в който Гагарин осъществи първия пилотиран полет в Космоса, се е превърнал от тогава в Русия като "Ден на комонавтиката" . А на 12 април 2011 г., е обявен за Международния ден на космическите полети от хора измежду 60 държави по време на Общото събрание на ООН.
RussiaToday публикува 10 интересни факта и истории за легендарния космонавт и за полета му около Земята.
1. "Поехали"!
"Поехали" ("Да вървим!") е емблематичната фраза, която Гагарин изрича при излитането си от космодрума "Байконур" на 12 април 1961 г. Денят, в който той стана първият човек, пътувал в космоса. Въпреки че според протокола той е искал да каже "Екипажът излита!" при излитането, неговият неформален подход поставя началото на космическата епоха в историята на човечеството.
2. Писмо
Преди полета си в открит космос, Гагарин е написал писмо, в което се сбогува с жена си и дъщерите си. За щастие завръщането му е благополучно и съпругата му не го прочита. Въпреки това, седем години по-късно съпругата на Гагарин, Валентина, се налага да го отвори, тъй като Юрий загубва живота си по време на рутинен тренировъчен полет в реактивен изтребител.
3. Предмети с колекционерска стойност
Капсулата на осмическият кораб Восток 3KA-2 е продадена на търг на Сотбис преди пет години на 12 април 2011 г., за сумата от $ 2,882,500. Това е единственият Восток космически кораб извън Русия и единственият в частни ръце. Всички други оцелели Восток капсули са в постоянни руски музейни сбирки.
4. Награди
Заради огромната си смелост Гагарин получава много допълнителни награди под формата на "привилегии" от съветското правителство, включително един апартамент и кола. Но списъкът е толкова дълъг и изпълнен с детайли, че всеки един елемент е стриктно по протокол, като "шест чифта копринени гащи" и "шест чифта чорапи."
5. Истински ли си?
Когато Гагарин отлита за Москва, за да се срещне с лидера Никита Хрушчов, тълпи от журналисти и служители са били зашеметени от факта, че той е бил просто един обикновен човек, чиито връзки на обувките също били развързани.
6. Любовта наранява
Белегът на челото на Гагарин се е превърнал в ползотворен източник на митове и истории за любов, насилие, храброст и какво ли още не. Изглежда обаче, че той го получил, когато е бил хванат от съпругата си в една стая с друга жена. Тя била сестра на име Ана, която му помогнала след инцидент с лодка по-рано през деня в един черноморски курорт през септември 1961 г. Тогава той се опитал да избяга, скачайки от прозореца на стаята, в резултат на което си удря лицето в един бордюр.
7. Кремълската гробница
Гагарин и летателният му инструктор Владимир Сериогин умират в катастрофа с МиГ-15UTI близо до град Киржач. Телата им са кремирани, а чрез пепелта са погребани завинаги в стените на Кремъл на Червения площад в Москва.
8. Гагарин има две дъщери
По- голямата му дъщеря се казва Елена Гагарина и е историк на изкуството. Работила е като генерален директор на музеите в Москва от 2001 г. А по-малката му дъщеря, Галина Гагарина, е професор по икономика в Икономическия университет в Москва.
9. Почести от дома
Родният град на Юри, Гжатск, е преименуван на името на Гагарин, когато той почива през 1968 г. Къщата на снимката е от мястото, където Гагарин е живял по време на ученическите си години.
Още от Свят
Зелена светлина от Париж: Украйна може да използва и френски ракети за удари по Русия
Френският министър на външните работи заяви, че ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било акт на самозащита
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната