За първи път в Германия се въвежда минимална работна заплата, предаде BBC. Днес Долната камара на парламента - Бундестагът, реши, че работодателте в страната трябва да заплащат най-малко 8,50 евро на час на служителите си. Християндемократите на Ангела Меркел одобриха тази мярка като част от предварителното споразумение с коалиционните си партньори от Социалдемократическата партия.
До днес Германия бе една от 7-те членки на ЕС без фиксирана минимална работна заплата. Темата предизвика много дебати в държавата. Според противниците на идеята тя ще доведе до съкращаване на работните места, а големите компании ще преместят производството си в други страни, където трудът е по-евтин. Други критици пък негодуват заради двегодишния гратисен период, който се дава на някои работодатели, за да въведат новата мярка. Освен това минималното заплащане няма да важи за непълнолетни трудещи се, стажанти и т.н.
За останалите работодатели нововъведението влиза в сила от 1 януари 2015 г. Стойността на минималното заплащане ще бъде преразглеждана веднъж годишно след1 януари 2018 г.
За да бъде окончателно приета, идеята за минимална работна заплата трябва да бъде одобрена и от Горната камара на германския парламент Бундесрагът.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"