1 Декември, 2024

Адевърул: Румъния е блокирана в аварийната лента на ЕС

Адевърул: Румъния е блокирана в аварийната лента на ЕС

Управлението на Социалдемократическата партия (СДП) - Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) - Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) издърпа Румъния от европейското трасе, свали предпазния й колан и я блокира в аварийната лента на ЕС. В същото време България прави все по-уверени стъпки към твърдото ядро на ЕС и постига победи на важни етапи.

Нашата страна рискува да се изолира и да се откъсне по брутален начин от Западна Европа точно преди да поеме председателството на Съвета на ЕС, пише Влад Епуреску, в. "Адевърул". Единствената добра новина, ако можем да кажем така, е, че още не сме попаднали в една лодка с Полша и Унгария.

Докладът по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) - най-острият досега, събра всички алармени сигнали, дадени през последните две години от Европейската комисия, Венецианската комисия, Европейския парламент и Групата държави срещу корупцията (ГРЕКО).

Заключението е много просто: ЕС иска от правителството и парламента на Румъния да спрат всички законодателни ходове, които засягат независимостта на съдебната система, върховенството на закона и правовата държава.

Вторник, 13 ноември, ще остане в историята на Румъния като деня, в който нашата страна се отдалечи от Европа. Преди две години Румъния все още можеше да се гордее с факта, че усилията в областта на правосъдието показваха страна, която се стреми към модернизация. Хвалехме се, че сме остров на стабилност в Източна Европа и сочехме с пръст към нелибералните демокрации, които се очертаваха в Централна и Източна Европа. От почти всички доклади по МСП излизаше, че сме по-решителни от България в борбата срещу корупцията, а Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) представляваше модел за подражание.

Докладът по МСП от вторник показва обаче, че докато ние сме започнали да рушим това, което едва бяха започнали да строим, България е изпълнила 3 от 6-те препоръки, формулирани от ЕС чрез МСП.

Защо си заслужава да се подчертае това? България често беше мъмрена и сочена с пръст, че не успява да се справи с организираната престъпност. Но този път от много по-мекия тон, използван в доклада за България, можем да разберем единствено, че измененията, внесени от коалицията СДП-АЛДЕ-ДСУР в правосъдните закони през последните две години, са вредни и разяждат правовата държава по-зле и от организираната престъпност!

България извлече максимални ползи от Председателството на Съвета на ЕС

От перспективата на поемането на председателството на ЕС положителният вот в Европейския парламент за резолюцията по адрес на Румъния за неспазване на правовата държава е катастрофален. Управлението СДП-АЛДЕ-ДСУР на практика беше изолирано в ЕС, макар да не се поставя въпросът за активиране на член 7.

България от своя страна имаше председателство с много добри резултати начело на ЕС. Освен подкрепянето на амбициозни цели като интегрирането в ЕС на Западните Балкани съседите на юг от Дунава се доближиха много и до момента на присъединяване към Шенген. А пък при нас министърът, отговарящ за подготовката и техническата координация по време на председателството на Съвета на ЕС, подаде оставка след конфликти в партията, а присъединяването към Шенген в момента изглежда като утопия!

Това лято България съобщи, че изпълнява формалните критерии за приемане на еврото и ще трябва да се присъедини към банковия съюз, за да може после да кандидатства за "чакалнята" на еврозоната, позната под името ЕРМ II.

Румъния обаче няма да изпълни до края на тази година нито един от петте критерия за икономическа конвергенция: бюджетен дефицит под прага от 3 процента от БВП, държавен дълг до 60 процента от БВП, инфлация с до 1,5 процентни пункта по-голяма от трите страни с най-добри резултати в ЕС (Германия, Франция и Великобритания), стабилност на лихвите в дългосрочен и план и стабилност на обменния курс.

Нашата страна е в най-деликатния момент от присъединяването си към ЕС: между гражданското общество и управлението има дълбока пропаст, между първите три власти на държавата също съществува разкол, икономическите перспективи са несигурни, а поемането на председателството на Съвета на ЕС изглежда като усилие, с което трудно ще се справим.

Следващата година се навършват 30 години от падането на Желязната завеса. Ще бъде още една символична година за Румъния и за Източна Европа. Това ще бъде моментът, когато ще анализираме трасето на нашите страни от комунизма към демокрацията. Няма ли да бъде възмутително да оставим едно безотговорно правителство да потъпче всички жертви, които са направили румънците в целия този период?

/БТА/
Сподели:
Румънците ги чакат трудни времена след шока от президенските избори

Румънците ги чакат трудни времена след шока от президенските избори

Триумф на десните екстремисти не само ще вкара Румъния в хаос, но и ще създаде големи проблеми за ЕС и НАТО

Сбогувайте се с Америка: Тръмп се закани да накаже БРИКС ако...

Сбогувайте се с Америка: Тръмп се закани да накаже БРИКС ако...

Републиканецът обеща още преди да е влязъл в Белия дом да следва протекционистична програма, заплашвайки с високи мита съседите и съперниците си

 Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония

Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония

По същото време в центъра на Скопие колони от автомобили развяваха албански знамена, имало е и стрелба с огнестрелно оръжие, палежи, късане на македонското знаме