Турция може да организира референдум с въпрос дали да продължи преговорния процес за присъединяване към ЕС. Изявлението е на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от ТАСС,
"ЕС ни дискриминира. ЕС официално ни даде дума още през 1963 г., но процесът се бави", казва турският президент в университет в Истанбул.
Според него ако ЕС отстъпи от искането за изменение на турското антитерористично законодателство, ситуацията лесно може да се обясни на народа.
"И ще попитаме нацията да продължават ли преговорите за влизане в ЕС или не", сочи следващата стъпка Ердоган.
Според обяснението му ЕС не иска да приеме Турция, защото тя е с мюсюлманско мнозинство и това по думите му е дискриминация.
В словото си Ердоган разгледа варианта Турция да отвори границите и бежанците да тръгнат към Европа - ръководството на ЕС трябвало "да помисли какво ще прави".
"Ние ще минем и без отмяна на визите, както и досега. Ще могат ли обаче европейските страни да приемат със същото хладнокръвие ситуацията, когато бъдат разбити мечтите на милионите бежанци, чийто живот е свързан със споразумението за реадмисия и възможностите, които то предоставя?", запита турският президент.
Споразумението за реадмисия е ключов аспект от визовата либерализация, а може също така да направи по-ефективна съвместната борба на Турция и ЕС срещу незаконната миграция и тероризма, пише БТА, като припомня думите на Ердоган, че ако се провалят преговорите по отмяна на визите за турци в ЕС, споразумението за реадмисия няма да бъде прието в турския парламент.
Още от Свят
Британското разузнаване: Русия води зашеметяващо безразсъдна кампания за саботаж в Европа
Ако Владимир Путин успее да превърне Украйна във васална държава, няма да спре дотам
САЩ отвръщат на ядрения шантаж на Путин
Реакцията на САЩ е в отговор на все по-честото говорене за увеличаващата се заплаха от ядрена война, не на последно място и заради възобновения ядрен шантаж на президент Владимир Путин срещу Запада
Грузински дипломати с писмо срещу решението да бъдат спрени преговорите с ЕС
Те твъртят, че решението, обявено от управляващата партия „Грузинска мечта“, нарушава конституционния ангажимент на страната да се стреми към членство в ЕС