Пътуването на космическия апарат New Horizons до Плутон дава на науката изключително сериозен набор от данни за това какво представлява това отдалечено от нас тяло.
Това каза по БНР астрономът доц. Алексей Стоев от Института за космически изследвания към БАН. Плутон е представител на различен клас тела в Слънчевата система и носи отгласа от ранните стадии от еволюцията ѝ. Той част от първоматерията, от която се е образувала Слънчевата система.
Сондата е съоръжена с различни спектрални и фотометрични уреди и ще извлече данни за химическия състав и структурата на провърхността. Планетата досега не е била подробно проучвана.
За пръв път виждаме повърхността на Плутон от такова разстояние. Само по себе си, всичко това е ново и не може да се направи по друг начин. Ако човек кацне на Марс до края на 2030 г., със сигурност темповете за усвояване на Слънчевата система ще бъдат бързи. Всичко зависи от това по какъв начин ще бъдат осигурени защитни средства човек да не бъде поразен от убийствената космическа радиация, която цари в извънпланетното пространство, заяви астрономът.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства