24 Ноември, 2024

Австралийска сенаторка се появи с бурка в парламента

Австралийска сенаторка се появи с бурка в парламента

Австралийската крайнодясна сенаторка Полин Хенсън си навлече критики от правителството и мюсюлманската общност, като се появи с бурка в парламента. Проявата ѝ беше част от нейната кампания за забрана на покриващото цялото тяло облекло, носено от някои мюсюлманки, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Хенсън поседя двайсетина минути, облечена с черната бурка, след което я свали и призова подобни дрехи да бъдат забранени по съображения, свързани с националната сигурност.

„Много се радвам да сваля това, защото мястото на такива неща не би трябвало да е в парламента”, каза сенаторката, която е лидер на партията „Една нация”.

Австралия, сенаторка, бурка
Снимка: Reuters
„Ако човек, който носи качулка или каска, влезе в банка или друга сграда, или дори на партера на съда, той трябва да бъде отстранен. Защо същото да не важи за някой, който покрива лицето си и не може да бъде разпознат?”, заяви тя в Сената.

Генералният прокурор Джордж Брандис каза, че правителството няма да забрани бурките, и укори Хенсън, определяйки постъпката ѝ като „ефектен номер”, който обижда мюсюлманското малцинство в Австралия. Изказването му беше аплодирано от сенаторите.

Вицепрезидентът на Ислямския съвет на щата Виктория Адел Салман каза, че действията на сенаторката са „подигравка с нейното положение”.

Хенсън се прочу през 90-те години с твърдата си съпротива срещу имиграцията от Азия и търсещите убежище хора. През последните години тя води кампания против мюсюлманските облекла и строителството на джамии.
Сподели:

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“

След Сингапур Радев пристигна във Виетнам

Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани