„Представете си, че Румъния и България днес не бяха част от ЕС. Най-вероятно биха били подложени на масиран натиск от Москва”. Такава хипотеза лансира председателят на Европейската комисия Жозе Барозу в интервю за германския вестник "Берлинер цайтунг", цитиран от БТА.
Думите му са част от коментар за ситуацията вътре в двете балкански държави, чието приемане в ЕС през 2007 година, било „правилното” решение, поставени в контекста на дипломатическите отношения по линията Русия-Украйна- Запада.
"Давам си сметка, че в двете страни много неща не са както трябва. Затова наблюдаваме положението там много отблизо в рамките на специално създадения за това Механизъм за сътрудничество и проверка", отбелязва Барозу.
"Каква би била алтернативата? Да оставим България и Румъния в междинната зона, в ничията земя? За да станат нестабилни подобно на други страни извън ЕС? Представете си, че Румъния и България днес не бяха част от ЕС. Най-вероятно биха били подложени на масиран натиск от Москва", подчертава председателят на ЕК.
Барозу посочва още в интервюто, че кризата в Украйна е най-голямото предизвикателство за сигурността на ЕС след вдигането на Желязната завеса и че ЕС трябва да подкрепи Украйна по най-добрия възможен начин по пътя й към демокрация и стабилност.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.