След тях президентът Александър Лукашенко замрази събираемостта на данъка, но отказа да го отмени окончателно. Той настоява, че с мярката дисциплинира мързеливите хора и тези, които бягат от работа.
Сънародниците му, от своя страна, се гневят, че биват наказвани и хора, които просто не успяват да си намерят постоянна работа.
Шествието на гражданите в столицата Минск се проведе на 99-тата годишнина от провъзгласяването на Народна република Беларус. Протестиращите се опитаха да минат по една от главните улици, когато полицията започва масово да арестува демонстрантите и журналистите, които отразяват протеста.
"Тя (полицията - б. р.) бие протестиращите, влачи жените за косата и ги вкарва в бусове. Аз успях да избягам в близък двор", разказва демонстрантът Александър Пономарев.
По-рано полицията обискира офисите на правозащитната група "Весна" и задържа около 30 активисти.
"Градът сякаш е в бедствено положение - полицейските екипи са навсякъде, има полицейски камиони, водни оръдия, автомобили с оборудване за щурмуването барикади", разказва репортер на Би Би Си.
По негови думи тълпата не е могла да стигне до предварително уговореното място за протест. На един от площадите в града те са развели бяло-червено-белите си знамена - символ на опозицията в страната.
По-рано Лукашенко заяви, че може да внесе промени в поправката за данъка, но няма да го отмени.
По данни, публикувани в "Ройтерс", 470 000 души трябва да заплатят данъка, но от тях една 50 000 са го сторили, съобщава Offnews.bg./снимка Ройтерс/
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"