За да не рискува, Белгия временно въведе граничен контрол, с който смята да отблъсне евентуална вълна от бежанци, преди френският съд да се произнесе дали да позволи евакуацията на калния, импровизиран мигрантски лагер в Кале.
Северният пристанищен град, където антиимигрантските настроения нарастват, се превърна в конфликтната точка на европейската бежанска криза. Близо 4000-те мигранти в обширния лагер, целящи да се промъкнат през Ламанша във Великонбритания, са изправени пред избора да напуснат до вечерта на 23 февруари или ще бъдат принудително изведени. Административният съд на Лил обаче обяви, че няма да излезе с решение за съдбата на лагера „Кале“ по-рано от 24 или 25 февруари. Съдията по делото обиколи импровизирания лагер на 23 февруари.
Пристанището за фериботи на Кале и жп връзката с Евротунела го прави идеално място за влизане тайно във Великобритания. Въпреки това засилените мерки за охрана принудиха мигрантите, които често биват насочвани от трафиканти, да се качват на автостоп на товарни камиони, или да пресичат границата, за да стигнат до белгийското пристанище Зеебрюге.
С изпреварващ ход обаче белгийският вътрешен министър Ян Ямбон обяви, че Брюксел е уведомил Европейския съюз за временното въвеждане на контрол по границата. За целта ще бъдат разположени 290 полицаи ежедневно, които ще пазят от опасността да бъдат създадени нови мигрантски лагери в Белгия. Освен това униформените имат задачата да не допускат бежанците да се промъкват на борда на корабите от порта на Зеебрюге, пътуващи за Острова. „Ще пазим границата на стратегически места, за които полицията знае, че са потенциални маршрути за трафик“, заяви Ямбон.
На 12 февруари френските власти обявиха, че огромната южна част от лагера в покрайнините на Кале, трябва да бъде разрушена. Според властите там са се настанили до 1000 мигранти, но според адвокати броят им надхвърля 3000, а сред тях има стотици деца. Мигрантите трябва да се преместят или в поставените за целта временни фургони с отопление до лагера, или в бежански центрове из Франция. Както и да се откажат от плановете си да стигнат до Великобритания.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство