27 Ноември, 2024

Битката за шеф на ЕК стартира при явна победа за ЕНП

Битката за шеф на ЕК стартира при явна победа за ЕНП

Битката за поста председател на Европейската комисия, най-важното работно място в Брюксел, започна рано тази сутрин, след като дясно-центристите отбелязоха безспорна победа на изборите за Европейски парламент, отбелязва Ройтерс.

Бившият премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер, номиниран от Европейската народна партия (ЕНП) за председател на ЕК, пренебрегна въпросите, свързани с кандидатурата му.

Той само посочи, че победата на ЕНП на европейските избори му дава правото пръв да се опита

да сформира мнозинство в Парламента и в Европейския съвет, което ще му е необходимо за спечелване на поста.

Юнкер трябва да бъде номиниран от лидерите на 28-те страни членки, които ще се срещнат във вторник вечерта, за да обсъдят резултатите от евровота. После кандидатурата на Юнкер трябва да бъде одобрена с обикновено мнозинство в ЕП.

Запитан за резервите, изразени към кандидатурата му от Великобритания и от някои други страни, Юнкер рязко припомни, че на този въпрос е отговарял хиляди пъти.

„Не ме интересува“, заяви той. „Не съм поставен на колене, аз съм спечелил изборите“, добави той.

Европейската народна партия получи над 28% на европейските избори, което ѝ осигури 214 места в 751-местния парламент. Тя има добра преднина пред социалистите, останали на второ място с 189 места, според временните резултати.

ЕНП освен че трябва да убеди европейските лидери, че

Юнкер, който две десетилетия беше в центъра на европейската политика,

е подходящият човек за поста на председател на ЕК, трябва и да му осигури подкрепа в Парламента с поне 376 гласа.

Юнкер изключи възможността да работи с която и да е антиевропейска или евроскептична партия, но даде да се разбере, че ще търси подкрепа от социалистите, либералите и от други традиционни проевропейски партии.

Това може да отнеме известно време. Не се очаква яснота по въпроса до средата на юни.

През това време Юнкер ще трябва да отговаря на още въпроси дали е подходящ за висшия пост и

дали ключови страни членки, като Великобритания, Германия, Франция и Холандия ще му дадат подкрепата си.

По време на 30-минутната пресконференция в централата на ЕНП Юнкер на моменти се държеше нервно и дори прекъсна италиански журналист, задаващ му въпрос.

Юнкер на два пъти каза, че вече е отговарял на някои въпроси хиляди пъти. Но в същото време показа, че умело борави с френския, немския и английския.

Няколко пъти прояви и типичното си скучновато чувство за хумор и заяви, че „не е уморен възрастен мъж“, отбелязва Ройтерс.

Запитан дали е сигурен, че германският канцлер Ангела Меркел, която го подкрепи по време на предизборната кампания, продължава да стои зад кандидатурата му за председател на ЕК (кандидатът на социалистите – Мартин Щулц, е германец – б.ред.), Юнкер отговори неясно.

„Знам, каквото трябва да знам. Позицията на Меркел е кристално ясна. Вие може и да не вярвате, но това е точно така“, каза той.

Според европейските правила лидерите трябва да се договорят с квалифицирано мнозинство за номинацията за председател на ЕК. Това на практика означава, че ако Великобритания и няколко други страни имат твърди възражения, на кандидатурата на Юнкер може да бъде наложено вето.

Ключът към успеха за Юнкер е да продължи да получава подкрепа от Меркел,

тъй като Германия, която е с най-голямо население в ЕС, има и най-голямото влияние, когато тава дума за гласуване с квалифицирано мнозинство, посочва Ройтерс.

Когато Юнкер, 59-годишният заклет пушач, беше определен за кандидат на ЕНП за председател на ЕК, неговите опоненти бяха изненадани и заявиха, че той би бил по-добър председател на Европейския съвет – институцията, която обединява европейските лидери.

Юнкер беше премиер на Люксембург 19 години. Той е седял на масата на преговорите заедно с европейските лидери по време на дълговата криза. Така че в много аспекти той е по-подходящ за постигане на консенсус в Европейския съвет.

Самият Юнкер обаче разсея спекулациите, че се бори за грешния пост.

„Аз се боря за поста на председател на ЕК. Може би други искат да променя мнението си, но аз няма да го направя“, заяви той. 

Сподели:
Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха

Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха

Израел ще приеме прекратяване на огъня в Ливан още тази вечер

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена