Кораби на Кралските Военноморски сили на Великобритания се подготвят да вземат участие в евентуална серия от атаки с крилати ракети срещу Сирия, заедно със САЩ, след като военни командири финализираха списък с потенциални цели, отбелязва британският „Дейли Телеграф".
Британски правителствени източници подчертаха, че разговорите между премиера Камерън и международни лидери, включително американският президент Барак Обама, ще продължат и всяка военна интервенция, която бъде съгласувана, може да започне в рамките на тази седмица.
Външният министър на Великобритания Уилям Хейг предупреди, че светът не може просто да стои и да позволява на режима на Асад да използва химически оръжия срещу сирийския народ.
Дипломатическият натиск върху Сирия не работи, изтъкна той, цитиран от БиБиСи.
По думите му Великобритания разглежда опции, при които е възможен отговор без едностранна подкрепа от страна на ООН.
Той подчерта, че Съветът за сигурност, който е разделен заради Сирия, не „изпълнява отговорностите си". Всеки отговор ще бъде „в съответствие с международното право", добави Хейг за BBC Radio 4.
Британските сили в момента подготвят интервенция в сирийската криза след месеци на международно несъгласие как да се отговори на кървавата война.
Възможността за такава интервенция би довела до свикване на Парламента тази седмица.
Ескалирането на напрежението идва, след като британското правителство е убедено, че последната химическа атака в Сирия миналата седмица е проведена от сирийското правителство.
Вчера правителството на Сирия позволи на инспекторите на ООН в страната да проверят местата около Дамаск, където се смята, че от химическа атака са загинали най-малко, според организацията „Лекари без граници", 355 души, а 3600 са ранените.
Сирийската държавна медия твърди, че бунтовниците са използвали химически агенти, допълвайки, че правителствени войници са се задушили от газа също.
През уикенда Камерън прекъсна почивката си в Корнуел и разговаря с Обама, френския президент Франсоа Оланд и германския канцлер Ангела Меркел. След дискусията, всички лидери се съгласиха, че е нужен „сериозен отговор".
Източници от кабинета на Камерън потвърдиха, че военната акция е част от опциите, но все още решение не е взето.
Лейбъристите настояват Парламентът да бъде свикан, ако Камерън обсъжда със своя кабинет военна интервенция, но източник от „Даунинг стрийт" поясни, че това не е нужно, тъй като премиерът може да действа незабавно, ако се изисква.
Камерън ще срещне сериозна критика, ако страната влезе във военен конфликт, тъй като британските военни вече имат разходни затруднения.
Всяка атака към Сирия вероятно ще започне от море, отбелязва британското издание. В региона е изпратена ядрена подводница на британските ВМС, както и няколко британски военни кораба провеждат учения в района.
Военните могат също да използват военновъздушната база в Акротири, Кипър.
Ако военната акция бъде одобрена, първата вълна от ракети може да започне в рамките на седмица.
Шести флот на американските ВМС има четири разрушителя в районна на Сирия и могат да се присъединят към евентуален военен удар.
Междувременно Москва предупреди Запада да не предприемат военен удар срещу Сирия и да избегнат „трагична грешка". Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че е "дълбоко обезпокоен" от възможна военна акция на САЩ срещу Сирия.
Сирийският президент Башар Асад пък заяви в интервю за руски вестник, че САЩ ще се "провалят", ако нападнат Сирия.
По-рано турски дипломат е отрекъл пред "Заман" появилата се по-рано новина, че огромна пратка с оръжие е достигнала до Сирия през Турция.
"Политиката ни към Сирия е ясна. Изпращаме единствено хуманитарна помощ" - е допълнил дипломатът, чието име не се споменава.
Припомняме, отношенията между Турция и Сирия се обтегнаха през май, когато бяха извършени две бомбени атаки в турския град Рейханлъ, провинция Хатай, с много жертви и ранени. Турският премиер Реджеп Ердоган веднага хвърли вината върху Сирия.
Става въпрос за пратка от около 400 тона оръжия. Твърдението, че тя е дошла от турската провинция Хатай е на сирийски бунтовници.
В същото време Анкара обяви, че ще се присъедини към всякаква международна коалиция срещу Сирия, дори ако не бъде постигнат по-широк консенсус за действия в Съвета за сигурност на ООН.
„Винаги приоритет е да действаме заедно с международната общност, с решенията на ООН. Ако такова решение не бъде взето от Съвета за сигурност на ООН, други алтернативи... ще излязат на дневен ред", каза външният министър на Турция Ахмет Давутоглу, цитиран от всекидневника „Милиет".
„В момента 36-37 страни дискутират тези алтернативи. Ако се сформира коалиция срещу Сирия в този процес, Турция ще заеме своето място в тази коалиция", допълни той.
Френският външен министър Лоран Фабиюс обяви, че все още не е взето решение за предприемане на военни действия в отговор на атаката с отровен газ в Сирия, но се разглежда такава възможност, предаде Ройтерс.
„Такова решение не е взето", каза Фабиюс пред радио „Юроп 1". „Трябва да има пропорционална реакция... и това ще бъде решено в идните дни", допълни той.
„Всички възможности са предвидени. Единствената, която не е обект на обсъждане, е да няма реакция", каза френският министър.
Междувременно конвой от шест автомобила на инспектори на ООН напусна Дамаск и се отправи към мястото, където миналата седмица е било използвано химическо оръжие, заяви свидетел за Ройтерс.
Екипът от експерти по химически оръжия, които са със сини бронежилетки и инициалите на организацията, са придружавани от войници и линейка. Те обявиха, че са се насочили към покрайнините на Дамаск, познати като Източна Гута.
Още от Свят
Канада парира заплахата на Тръмп за високи мита
Новият президент на САЩ се закани на канадския внос, щом встъпи в длъжност през януари
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение