Речта на британския премиер Тереза Мей за Брекзит предизвика противоречиви реакции. Докато британският паунд повиши стойността си на валутните пазари, повечето британци изразиха разочарованието си от решението за напускане на единния пазар и митническия съюз. Налага се мнението, че Лондон иска да ползва по-големи облаги като търговски партньор на ЕС след като го напусне, но същевременно не желае да спазва неговите основни правила и принципи.
Британският паунд поскъпна спрямо долара и еврото, а повечето британци останаха разочаровани от решението за напускане на единния пазар и митническия съюз. Това са двете непосредствени реакции на речта на премиера Тереза Мей за резултатите и условията на Брекзит. Националната валута реализира най-големите си печалби от финансовата криза през 2008 г, достигайки ниво от 1.2343 долара, или ръст от 2.5% спрямо американския долар. С над 1.5 на сто бе покачването на паунда спрямо еврото.
Крис Бокамп – пазарен анализатор:
"Имахме интересно развитие вследствие на речта на премиера. Паундът повиши стойността си спрямо долара и еврото и това се дължи на факта, че словото на Мей прокара пътя на един твърд Брекзит. Тонът ѝ бе едновременно ясен и смекчен, посланието е, че ние търсим изгодна сделка с ЕС, че сме гъвкави по отношение на условията по нея. Ръстът на паунда е ключов показател за укрепването на британската икономика."
Тереза Мей потвърди, че Великобритания ще напусне единния пазар на ЕС, когато излезе от него, слагайки край на спекулациите, че Лондон ще търси споразумение тип „мек Брекзит”. Повечето нейни сънародници обаче са скептични от обещанието ѝ, че ще опита да договори нова търговска сделка със Съюза извън единния пазар и митническия съюз.
Гари Хътчинс – жител на Лондон:
"Идеята, че можем да договорим сделка за свободна търговия с Европа, каквато понастоящем имаме с нея, е напълно безсмислена."
Хедър Хови – служителка във финансовия сектор:
"Смятам, че част от финансовата структура е начинът, по който хората правят бизнес. Когато хората гласуваха за Брекзит, те не прецениха, че резултатът от вота им ще бъде точно такъв."
Самюел Адисън – финансист:
"Това е бедствие за икономиката, казвам ви го като финансист. Аз направих грешка, като гласувах за Брекзит, мислейки, че гласувам за ограничаване на имиграцията. Но сега виждам, че съм сгрешил. Ако имах втори шанс, щях да гласувам за оставане в ЕС. От това зависи работата ми."
Мей даде последната дума на парламента по решението за напускане на ЕС, но потвърди намерението си да започне формалния процес на преговорите за Брекзит до края на месец март.
От съдбата на тези преговори, които се очаква да бъдат най-сложните и тежки в следвоенната европейска история, може да зависи съдбата на Тереза Мей като премиер и лидер на Консервативната партия, бъдещето на Обединеното кралство и бъдещата форма на ЕС, коментират анализатори, съобщава ТВ Европа.
Още от Свят
Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари
Ракетните войски на Украйна са поразили руска радиолокационна станция на зенитно-ракетен комплекс С-400
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
Макар че бързо осъди нахлуването на Русия в Украйна, Турция обяви неутрална позиция във войната
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия