Лидерите на страните от Европейския съюз се договориха да удължат основните икономически санкции срещу Русия заради ролята ѝ в украинския конфликт с още 6 месеца – до средата на 2017 г. Решението е очаквано, посочи Reuters. Формално процедурата за удължаване на санкциите срещу отбранителния, енергийния и финансовия сектор ще бъде приключена следващата седмица.
ЕС заедно със САЩ, Канада и още няколко държави наложиха санкции на Русия заради анексията на Кримския полуостров, част от Украйна, и заради сепаратисткия конфликт в Източна Украйна, и периодично ги удължава. Украинският конфликт така и не стихва, и към днешна дата жертвите му са близо 10 000 души. Полша беше сред държавите от ЕС, които искаха удължаване на санкциите за по-голям срок, но Италия, една от водещите държави в 28-членния блок, настоя, че търси начини да възобнови бизнес връзките си с Москва.
Въпреки заплахите на някои лидери от ЕС през октомври, блокът не взе решение за налагане на нови санкции срещу Русия заради хуманитарната криза в Алепо и сирийската гражданска война. Именно Рим блокира идеята за нови санкции срещу Москва заради бомбардировките над цивилни граждани в Алепо. Лидерите осъдиха атаките срещу гражданското население в Сирия от страна на режима и неговите съюзници, особено Русия. ЕС призовава за незабавно спиране на насилието и спазване на примирието. Великобритания, Франция и Германия настояват ЕС да окаже максимално силен натиск върху Русия, за да я накара да спре операциите си срещу сирийските бунтовници.
Още от Свят
КС на Румъния отхвърли искането за касиране на вота за президент
Ръководителят Мариан Еначе даде обяснение относно вота в чужбина с аргумента, че той не е бил оспорвани
Шолц към Зеленски: Казах на Путин - прекратете тази война
Украинският президент е изтъкнал отново от какво се нуждае страната му, за да се защити от масирания ракетен обстрел на окупаторите
WP: Байдън увеличава военната помощ за Украйна поради опасения от нова политика на Тръмп
Според представител на администрацията Белият дом е взел решение да окаже подобна помощ, въпреки проблемите с американските запаси