Това показват окончателните резултати от референдума, проведен вчера, съобщават световните медии.
Референдумът се наложи заради настояването на Брюксел, Дания да ратифицира пълния пакет разпоредби в тази сфера, ако иска да участва в програмата на Европол за трансгранична престъпност. След преброяването на гласовете стана ясно, че над 53% от датчаните са казали „Не“ на предложението.
Така Дания остава освободена от клаузите на европейските договори в областта на правосъдието и вътрешните работи - позиция, договорена през 1993 г. Дясноцентристкото правителство на Дания, подкрепено от опозицията, водеше кампания да се гласува с „Да“ на референдума, с мотива, че това ще помогне на датските власти в навечерието на Парижките атаки.
Правителството искаше страната да се откаже от избирателното си участие в общата европейска политика за вътрешните работи и правосъдието. Кампания да се гласува с „Не” на референдума водеха крайната левица и евроскептичната Датската народна партия. Кристиан Тулесен Дал – лидер на Датската народна партия предупреждаваше, че гласуването с „Да“ би дало прекалено много правомощия на Брюксел.
Сега се очаква да се проведат спешни разговори между Копенхаген и Брюксел, за да се изясни какви ще са последиците от вота. За разлика от Дания, Великобритания и Ирландия могат да избират за всеки отделен случай дали да приемат или да отхвърлят законодателството на ЕС в областта на правосъдието и вътрешните работи.
Резултатът от референдума вероятно ще бъде интересен за Великобритания, чието правителство се опитва да предоговори отношенията си с ЕС, преди провеждането на референдум за това дали страната да остане в блока.
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи