17 Януари, 2026

"Дейли Мейл": Обама е разрешила грант от 200 000 долара на групировка, контролирана от „Ал Кайда“

"Дейли Мейл":   Обама е разрешила грант от 200 000 долара на групировка, контролирана от „Ал Кайда“

Администрацията на Барак Обама е разрешила грант от 200 000 долара на групировка, контролирана от „Ал Кайда“. Парите са били дадени, въпреки че хората на тогавашния американски президент знаели, че Агенцията за Ислямска помощ (Islamic Relief Agency – ISRA) се е занимавала с терористична дейност, съобщава „Дейли Мейл“.   

Скандалната финансова инжекция беше разкрита от Близкоизточния форум и за нея беше съобщено в „National Review”.   Агенцията за ислямска помощ е основана през 2004 година за финансиране на терористична дейност. Тя имала доказани връзки с Осама бин Ладен. Тя е базирана в Судан. Сумата от 200 000 долара е част от по-голямо дарение, насочено към евангелистка благотворителна организация в африканската държава. Цялото дарение възлиза на 723 404 долара, а въпросните 200 000 са били предвидени директно за ISRA.   Парите били дадени на благотворителната организация “World Vision”, „за да се осигури хуманитарна помощ, включително спешни хранителни доставки, вода, медикаменти, хигиенно обслужване на хората, напуснали домовете си заради продължаващия конфликт в Судан“.   Сумата е отпусната от Американската агенция за международно развитие, която по-късно нарежда на “World Vision” да прекрати всякакви взаимоотношения с ислямската организация. Това се случило през ноември 2014 година.

През февруари 2015 се получава потвърждение, че ISRA е в списък със забранени организации.   “World Vision“ писали писмо на Обама, в което настоявали да си получат парите и през май 2015 е разрешено отпускането на 125 000 долара. Благотворителната организация се аргументира, че ISRA заплашвала да предприеме съдебни мерки, а негласно американците се страхували, че групировката ще застраши действията на САЩ в Судан.   „Служителите в администрацията на Обама съзнателно са одобрили трансфера на пари на данъкоплатците към групировка, свързана с „Ал Кайда“ - не някоя малка и неизвестна организация, а голяма международна мрежа и присъства често в новинарските заглавия“, пише “National Review”.   „Още по учудващо е, че чиновниците са оторизирали изрично отпускането на най-малко 115 000 от този грант дори след като са разбрали, че той е бил предназначен за терористична организация“, добавят от там.   От Американската агенция за международно развитие заявиха, че оттогава преразглеждат внимателно политиките си и че всичко това е станало по времето на мандата на Барак Обама.

Сподели:

Коментари (0)

Федерален съдия забрани на имиграционните агенти в Минесота да задържат мирно протестиращи

Федерален съдия забрани на имиграционните агенти в Минесота да задържат мирно протестиращи

Съдебното разпореждане е свързано с прекомерна употреба на сила по време на проверки и протести в щата.

Центровете за данни тласкат към срив енергийната мрежа в изтока на САЩ

Центровете за данни тласкат към срив енергийната мрежа в изтока на САЩ

Технологичните компании отказаха да ограничават доброволно потреблението си, възможни са контролирани спирания на тока. Подобни мерки биха засегнали до 67 милиона души в 13 щата.

„Ръцете далеч от Гренландия“ - масови протести се очакват в Дания

„Ръцете далеч от Гренландия“ - масови протести се очакват в Дания

Целта е да изпратим на света ясен и единен сигнал в защита на демокрацията и основните човешки права“, заявиха от организацията Uagut – сдружение на гренландци в Дания