Германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер опита да предотврати планираната резолюция на Бундестага, в която престъпленията, извършени срещу арменците в Османската империя в периода 1915-1916 г., са определени като "геноцид".
Според германския външен министър е неразумно да се застрашава "много чувствителното" сближаване между турци и арменци с едно такова решение, каквото е това на парламента в Берлин.
Днес в германския Бундестаг ХДС/ХСС, ГСДП и "Зелените" ще се произнесат по резолюцията, която наелектризира още със заглавието "Възпоменание и отдаване на почит на жертвите на арменския геноцид и други християнски малцинства в годините 1915 г. и 1916 г.", коментира още националният ежедневник Die Zeit, цитиран от "Фокус".
Решението на Бундестага е неудобно и за германския канцлер Ангела Меркел. Защото споразумението за бежанците, което Брюксел постигна с Анкара през март тази година, все още е от изключителна важност, и по-лошото - в опасност. Никой не може да предскаже как държавният глава на Турция ще реагира на резолюцията.
В телефонен разговор, проведен във вторник, Ердоган предупреди Меркел, че на карта са поставени двустранните отношения между Анкара и Берлин. Дори новият турски премиер Бинали Йълдъръм протестира в разговор с германския канцлер против "безпочвената и несправедлива присъда" в резолюцията.
Според фракционния шеф на Християндемократическата партия на Германия Фолкер Каудер планираната резолюция на Бундестага за арменския геноцид не е присъда срещу турското правителство и нацията.
Още от Свят
Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база
"Хизбула" атакува военноморска база близо до Тел Авив
Зелена светлина от Париж: Украйна може да използва и френски ракети за удари по Русия
Френският министър на външните работи заяви, че ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било акт на самозащита
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“