САЩ обявиха в петък нов списък на санкционираните заради събитията в Украйна с 21 физически лица и около 20 руски организации и компании, сред които и "Силовые машины" на Алексей Мордашов. Преди време тя изработи основното оборудване за замразения проект АЕЦ "Белене", защото през 2009 г. спечели договор за турбини и генератори за първи и Втори блок съвместно с "Атомэнергопром".
Стандартната санкция, за спазването на която отговаря министерството на финансите във Вашингтон, е да се блокират активи, да се забрани влизането на наказаните лица в САЩ и да не могат както те, така и изброените компании, да правят бизнес в страната, посочва "Дневник". Това означава и предупреждение срещу всеки американски гражданин или регистрирана в САЩ компания или банка да не правят бизнес с тях. От кредитиране на дейността им биха се въздържали и чуждестранни банки, ако не искат да пострадат операциите им със САЩ.
Руският зам.-министър на енергетиката Андрей Черезов също е добавен сред санкционираните от Вашингтон официални лица. В министерството той отговаря за оперативния контрол и управление на производството на електроенергия в Русия.
Санкционирани са и Сергей Топор-Гилка, генерален директор на външнотърговската организация "Технопромекспорт", и Евгений Грабчак, неговият колега за региона на Краснодар в Южна Русия.
Не е изрично посочена причината те да попаднат в списъка, но най-вероятно става дума за скандала с доставката в Крим на турбини на германската компания "Сименс", въпреки изричната забрана в договора за доставка това оборудване да се използва на анексираната от Русия преди близо четири години украинска територия.
"Силовые машины" е миноритарен собственик в завода "Сименс технологии газовых турбин", който достави четирите газови турбини, попаднали в Крим. Заради същия скандал Черезов, Грабчак и Топор-Гилка попаднаха през август миналата година сред санкционираните от ЕС. В Съвета на ЕС обясниха тогава, че Черезов носи отговорност за вземането на решението за незаконното прехвърляне на оборудването към Крим, Грабчак ръководи развитието на електроенергетиката на полуострова, а Топор-Гилка е водил преговорите със завода за закупуване на турбините за електроцентрала в Краснодарския край, след което е отговарял за това те да бъдат предадени на кримския обект.
Повечето от останалите имена са от т.нар. Донецка и Луганска народни републики на сепаратистите от източна Украйна, включително Владимир Павленко - т.нар. вътрешен министър на ДНР.
Повечето от фирмите са регистрирани в Русия (вкл. в Калининградска област), но има и една от Катовице, занимаваща се с търговия с въглища и свързана според, съобщението, с Олександр Мелничук. Повечето компании се занимават с внос в Русия на суровини - предимно въглища - добити в Донбас.
Медийна компания също попада сред санкционираните - "Медиа инвест", занимаваща се с продуциране на телевизионни и радио предавания, дъщерна на корпорацията "Сургутнефтегаз". Наказана е и "Евро полис" ООО, свързана с Евгений Пригожин, известен като "готвачът на Путин" и като контролиращ компанията, наричана от медиите "Фабрика за тролове".
През лятото източници на петербургското издание "Фонтанка", близки до министерството на енергетиката, съобщиха, че свързаната с Пригожин "Евро полис" може да получи договори за разработка на нефтените и газовите находища в Сирия, отвоювани от "Ислямска държава" и други бунтовници с помощта на Русия. Според "Фонтанка" условието е "Евро полис" да освободи находищата както бойци на "Ислямска държава", така и други противници на сирийския режим, и впоследствие да ги охранява.
"Силовые машины" на Алексей Мордашов сред санкционираните компании
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.