6 Декември, 2025

ЕК предлага безвизов режим за Украйна, въпреки референдума в Холандия

ЕК предлага безвизов режим за Украйна, въпреки референдума в Холандия

Европейската комисия ще предложи този месец безвизов режим за Украйна въпреки нидерланския вот срещу споразумението за асоцииране на страната към Общността, предава Reuters, като се позовава на източник от Брюксел.

През март председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер обеща на украинския президент Петро Порошенко, че европейският орган ще представи дългоочакваният проект за безвизов режим на Украйна през април. „Може да изглежда, че игнорираме нидерландските избиратели, но трябва да спазим думата си към Украйна, която е изпълнила условията“, обясни източник на агенцията.

За да влезе в сила обаче предложението трябва да получи одобрението на квалифицирано мнозинство от държавите-членки на Общността и от Европейския парламент. 

Сподели:

Коментари (0)

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Неговата платформа Х беше глобена от ЕК, тъй като нарушава закона за цифровите услуги на Европейския съюз (DSA) в области, свързани с осигуряването на прозрачност на рекламите и достъпа на изследователите до отворени данни и информация.

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.