"България премина през много трудни реформи и много хора у нас се питаха струва ли си, но днес може да кажем, че наистина си е струвало. БВП се утрои за 10 години членство в ЕС, икономическият ни ръст е 4 на сто, външният ни дълг е един от най-ниските в Европа като процент от БВП, доходите на гражданите се увеличават всяка година. Но най-важното е, че хората на България имат вече самочувствието на граждани на ЕС: могат да пътуват, да работят, да учат навсякъде в Европа", каза Екатерина Захариева. Тя подчерта, че реформите, които осъществява правителството на Молдова, не са заради Брюксел, а заради гражданите на тяхната страна.
България бе една от първите държави от ЕС, която ратифицира сключеното между Молдова и ЕС на 27 юни 2014 г. споразумение за асоцииране с ЕС - по-малко от месец след подписването му. Страната ни подкрепи и решението на Европейския парламент Молдова да бъде прехвърлена в позитивния списък по Регламент 539/2001, с което от 28 април 2014 г. гражданите на Молдова, притежатели на биометрични паспорти, имат право на краткосрочни безвизови пътувания в страните от ЕС.
"Много ви благодаря за подкрепата по пътя ни към Европа. Нуждаем се от перспектива и от светлина в тунела, не може да стоим непрекъснато на кръстопът", обърна се към българската си гостенка министър-председателят на Молдова Павел Филип, който покани на посещение българския си колега Бойко Борисов.
Молдовският премиер запозна Екатерина Захариева с хода на съдебната и образователната реформа. Българският вицепремиер му благодари, че правителството на Молдова е наложило мораториум върху закриването на училища в малките населени места, което щеше да засегне и областите с българско население.
"Щастлив съм, че заедно ще открием българското консулство в Тараклия. Надявам се то да се използва не само за административни услуги, а за да поддържа българските традиции - културни и езикови. Мисля, че е важно българският език не само да се изучава, но и да се използва в обществото ни", каза вицепремиерът и министър на външните работи и европейската интеграция Андрей Галбур на срещата си със своя български колега.
Вицепремиерът Екатерина Захариева му благодари за помощта за откриването на консулството. "Българите в Тараклия са мост между нашите две държави - трябва да подкрепим образованието им и българския бизнес, за да допринасят за икономиката на Молдова", каза тя.
Според преброяването от 2014 г. в Молдова живеят 51 867 граждани от български произход, съсредоточени предимно в южните райони на страната, и около 12 хиляди в Приднестровието. Българите имат статут на малцинство и право на двойно гражданство.
През учебната 2016/2017 година в български университети със стипендии от българската държава бяха приети за обучение 104 студенти от български произход, живеещи в Молдова, от които 27 по магистърски програми, трима специализанти и шестима докторанти. За учебната 2017/2018 г. България ще финансира обучението на 62 български студенти от Молдова.
Още от Свят
Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха
Израел ще приеме прекратяване на огъня в Ливан още тази вечер
Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие
Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.
Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война
Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена