Европейският парламент ще обсъди на последната за годината пленарна сесия в Страсбург въпроса за визите, изисквани от САЩ за граждани на България, Хърватия, Кипър, Полша и Румъния.
Европейската комисия ще трябва да отговори в сряда дали възнамерява да върне по тази причина визите за граждани на САЩ.
През 2013 г. ЕП и Съветът на ЕС приеха изменение на механизма за реципрочност. Механизмът предвижда гражданите на ЕС да отговарят на същите условия, когато пътуват до дадена държава, на каквито изисквания отговарят гражданите на тази външна за Общността страна, когато пътуват до ЕС.
Механизмът дава начало на процедура с конкретни срокове и действия, които трябва да бъдат предприети, ако липсва реципрочност, след като такава липса бъде съобщена от държава от ЕС на ЕК.
На 12 април 2014 г. ЕК уточни, че гражданите на пет държави от ЕС пътуват с визи до САЩ. Според механизма, ако до 24 месеца САЩ не отменят визите, по регламент ЕК трябва да приеме делегиран акт за временно връщане за срок от 12 месеца на визите за гражданите на САЩ.
Вместо да представи делегирания акт, както се изисква, на 12 април и на 13 юли ЕК отчете каква е обстановката.
Тази вечер ЕП ще обсъди резолюция, в която призовава държавите от ЕС, предоставили статут на бежанците, да полагат усилия те да се впишат в обществото, като им осигурят достъп до образование и работа.
ЕП призовава за улесняване на събирането на семействата на бежанците. Евродепутатите очакват държавите в ЕС да предоставят условия на прием, които не лишават бежанците от основните им права на достойно жизнено равнище и на физическо и психично здраве.
ЕП призовава държавите да се въздържат от внушаването с политически цели на страх и омраза към мигрантите. Настоява се държавите да разработят кампании, които да помогнат на гражданите да подобрят подхода си към приемането на пришълците.
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.