Таксите, които банките начисляват на търговците при плащания с дебитни и кредитни карти, ще бъдат ограничени с правила валидни за целия Европейски съюз.
Европейският парламент одобри днес регламент за това, който ще важи за трансграничните и за националните картови плащания, съобщи неговата пресслужба.
„Това законодателство, съчетано с предстоящата Директива за платежните услуги, ще създаде равни условия за плащания в цяла Европа. Правилата трябва да повишат прозрачността при налагането на таксите, да стимулират конкуренцията и да дадат възможност на търговците и потребителите да избират картовите платежни схеми, които им предлагат най-добри условия“, заяви испанският евродепутат Пабло Салба от Европейската народна партия, който беше докладчик по регламента.
Той беше приет с 621 на 26 гласа и 29 „въздържали се“.
Въпросната такса е комисиона, която банката на търговеца привежда на банката издала картата на купувача, като тази сума се удържа от цената на сделката. Европейската комисия смята, че след като веднъж влезе в сила таванът ще спести на потребителите в ЕС 6 милиарда евро годишно.
При трансграничните плащания с дебитни карти договореното ограничение е 0,2% от стойността на сделката. То ще важи и за вътрешни разплащания след преходен период от пет години. През него държавите-членки могат да ограничават средната претеглена цена на всички вътрешни трансакции в рамките на дадена картова схема до 0,2 на сто.
За по-малки трансакции с дебитна карта в рамките на една държава-членка националните власти ще могат също да определят максимална фиксирана такса от 5 евроцента на сделка след петгодишен преходен период.
За трансакции с кредитни карти таксите ще бъдат ограничени до 0,3% от стойността на сделката. Страните-членки, ако желаят, могат да определят по-ниска такса за вътрешните разплащания с кредитни карти.
Новите правила не важат за тегленето на пари в брой от банкомати и за търговски карти, използвани само за плащане на бизнес разходи.
Те няма да се прилагат и към т.нар. тристранни картови схеми като например Diners и American Express (при които участва само една банка), при условие че картата е издадена и се обработва по същата схема.
След три години регламентът ще е в сила и за тристранните картови схеми, които лицензират други оператори да издават карти и по този начин де факто действат като четиристранни картови схеми.
Още от Свят
Румънците ги чакат трудни времена след шока от президенските избори
Триумф на десните екстремисти не само ще вкара Румъния в хаос, но и ще създаде големи проблеми за ЕС и НАТО
Сбогувайте се с Америка: Тръмп се закани да накаже БРИКС ако...
Републиканецът обеща още преди да е влязъл в Белия дом да следва протекционистична програма, заплашвайки с високи мита съседите и съперниците си
Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония
По същото време в центъра на Скопие колони от автомобили развяваха албански знамена, имало е и стрелба с огнестрелно оръжие, палежи, късане на македонското знаме