24 Ноември, 2024

Евродепутатите одобриха нови правомощия за Европол в борбата с тероризма

Евродепутатите одобриха нови правомощия за Европол в борбата с тероризма

Полицейската агенция на ЕС Европол скоро ще може да засили борбата си срещу тероризма, киберпрестъпленията и други криминални прояви, както и да реагира по-бързо на заплахи, благодарение на нови правила, които бяха одобрени от Европейския парламент днес. 

Новите правомощия са придружени със силни гаранции за защита на данните и демократичен контрол, съобщиха от пресслужбата на ЕП. 

Проектът, който беше договорен между Парламента и Съвета през ноември миналата година, ще подсили мандата на Европол и ще гарантира, че агенцията е напълно подготвена да се противопостави на увеличаващите се трансгранична престъпност и терористична заплаха. В частност, правилата ще позволят на Европол да създава специализирани единици, които моментално да реагират на нови заплахи. 

Въвеждат се и ясни правила за съществуващите единици или центрове като Европейския център за борба с тероризма, който започна работа на 1 януари тази година.

В някои случаи Европол ще може да обменя информация директно с частни субекти като фирми или НПО-та, за да работи по-бързо. Например, отделът за интернет сезиране на Европол ще може да се свърже със социална мрежа като "Фейсбук" и да поиска изтриването на страница на джихадистката групировка "Ислямска държава", като по този начин спре по-бързо разпространението на терористична пропаганда. 

За да се избегнат пропуски в информацията в борбата с организираната престъпност и тероризма, новите правила изискват от държавите членки на ЕС да предоставят на Европол информацията, от която агенцията има нужда. 

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.