25 Ноември, 2024

Европа бие тревога: Руснаците купуват Унгария за 10 млрд. евро

Европа бие тревога: Руснаците купуват Унгария за 10 млрд. евро

Москва се съгласи да предостави заем от 10 млрд. евро на Унгария в рамките на финансирането на разширяването на атомната електроцентрала "Пакш", което се готви да извърши руската държавна корпорация "Росатом". Европейските критици на проекта заявяват, че за тази стъпка има политически мотиви: Кремъл си „купува“ благоразположението на едно от правителствата в Европейския съюз. Очаква се, че Будапеща ще получи първия транш от кредита още през тази година, коментира „Ройтерс“, позовавайки се на упълномощен представител на унгарското правителство.

„Сделката с „Пакш“ е камуфлаж. Това е финансова транзакция, но за руснаците е покупка на влияние“, заяви бившият депутат от унгарския парламент Золтан Илес, който до 2014 г. е бил държавен секретар по околната среда. По думите му, тази сделка е предназначена за „напомпване на пари в унгарската икономика“. По такъв начин премиерът Виктор Орбан подготвя преизбирането си през 2018 г., подсигурявайки държавата с електричество.

Не всички в Унгария са на това мнение. Представителят на правителството Золтан Ковач заяви, че "логическата обосновка на инвестицията в „Пакш“ не засяга изборната кампания и нечии шансове“. Той вярва, че инвестициите ще послужат за дългосрочната енергийна сигурност на страната. Според него, в Унгария руското икономическо влияние е много по-малко, отколкото в други западноевропейски държави. Външният министър Петер Сийярто пък нарече сделката с Русия „сделката на века“.

Според „Ройтерс“, след подписването на договора Будапеща е станала доста по-дружелюбна към Кремъл. Така например премиерът Орбан наскоро заяви, че „Европа си прострелва крака“, въвеждайки икономически санкции по отношение на Русия. Той също така активно насърчава идеята за строителство на нов тръбопровод за доставка на руски газ в Югоизточна Европа, като се заобиколи Украйна. Политиката на икономически санкции спрямо Русия противоречи на унгарските национални интереси, заявява Орбан.

През февруари Орбан прие президента Владимир Путин в Будапеща, с което стана единственият европейски лидер, поканил руския държавен глава на официална визита за двустранни преговори, откакто през миналия юли в Украйна беше свален малайзийски „Боинг“.

Миналата седмица Унгария най-сетне получи разрешение от ЕС за доставки на руско гориво за „Пакш“. Възможната забрана за това щеше да постави на риск целия контракт, тъй като Унгария трябваше или да търси друг източник на доставки, или да започне съдебно производство с Европейската комисия.

По-рано ЕК започна антимонополно разследване по повод решението на администрацията на Орбан да възложи поръчката на Русия без провеждане на търг. Известно е, че към разширяването на АЕЦ „Пакш“ проявяваха интерес френската компания Areva и японско-американската Westinghouse.

В средата на януари Русия и Унгария сключиха в Москва редица споразумения за търговско-икономическо сътрудничество. Премиерът Орбан, пристигайки в руската столица на среща с президента Путин, обеща, че Унгария ще изпълни всичките си задължения по строителството на частта от газопровода „Южен поток“.

Русия се съгласи да предостави на страната кредит за строителство на два енергоблока за АЕЦ „Пакш“.

Сподели:
ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Смята се, че това е първото официално потвърждение

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар