Европейският парламент се събира на сесия в Страсбург, на която се очаква Жан-Клод Юнкер да бъде одобрен за председател на Комисията с мандат до 2019 година.
Утре пък е заседанието на Европейския съвет, на което премиерът Пламен Орешарски ще сондира мнения относно кандидатурата на новия ни еврокомисар. Настоящето правителство смята да предложи номинацията дни преди оставката си. Юнкер иска кандидатурите на всички 28 еврокомисари да са издигнати преди лятната ваканция, за да може изслушванията по утвърждаването им в Европейския парламент да започнат през септември.
Лидерите на ЕС ще обсъждат наследника на настоящия Върховен представител за външната политика Катрин Аштън, както и следващите председатели на Европейския съвет и на Еврогрупата. "Юроактив" съобщи, че Юнкер е имал телефонни разговори с Орешарски, за да се увери, че Кристалина Георгиева ще бъде номинирана за следващ български еврокомисар. Орешарски обяви, че няма да представи кандидат на форума. Според дипломати обаче тези лидери, които не представят утре своите кандидати, няма да участват в играта за топ позициите в ЕК. Според сайта, базиран в Брюксел, Юнкер е казал на Орешарски, че трябва да дойде на срещата на върха с "отворен мандат" и да вземе решение, вместо да казва на лидерите от ЕС, че няма мандат да решава. "Юроактив" припомня, че се очаква оставката на българския премиер по-късно този месец. Друго европейско издание, "И Ю Обзървър", цитира свой източник, според който Кристалина Георгиева е "добър компромисен вариант", защото е жена от източноевропейска страна с по-скоро технократски, отколкото политическа биография. Според същото издание на срещата си в сряда лидерите най-вероятно ще изберат само наследник на Аштън, а наследник на Ван Ромпой като президент на ЕС вероятно ще бъде избиран наесен.
Евродепутатите трябва да запълнят и състава на комисията „Барозу", след като четирима нейни членове, които спечелиха мандати по време на европейските избори, решиха да изберат ЕП.
За избора на председател на Европейската комисия са необходими половината плюс един от гласовете на 751-членния европарламент. ЕНП разполага с 221 депутата, а ПЕС - със 191, така че само двете групи са напълно достатъчни. От друга страна дори да бъде подкрепен само от двете най-големи групи - на ЕНП и Алианса на социалистите и демократите - това прави 412 гласа "за", които отново са достаттъчни за избирането му.
Юнкер вече призова националните правителства да предложат повече жени за еврокомисари в екипа му и обеща да възнагради онези, които го направят, с важен ресор или дори със заместник-председателски пост в Еврокомисията.
Той вижда Кристалина Георгиева като бъдещ заместник-председател на ЕК и върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността. Кнокурент за поста й е италианската външна министърка Федерика Могерини. Тя обаче няма подкрепата на някои от източноевропейските страни-членки.
В
българската преса пък се тиражират спекулации, че Сергей Станишев може
би също се интересува да стане европейски комисар, но вероятно с
по-малко важен ресор като социалните въпроси, посочва изданието,
допълвайки, че Станишев, който е и председател на Партията на
европейските социалисти, току-що беше избран за член на Европейския
парламент, припомни Юроактив.
Станишев отрече да има планове да
работи като еврокомисар, заявявайки, че настоящият му пост на
председател на ПЕС е по-важен и че той ще се кандидатира за преизбиране
на Конгреса на това европейски политическо семейство през есента на 2015
година.
Според изданието трябва да се има предвид, че допреди
дни Станишев отричаше и че ще стане евродепутат, което поражда съмнение и
в неговия отказ, че желае пост в новата еврокомисия.
В същото
време основната опозиционна сила в България - ГЕРБ на бившия
министър-председател Бойко Борисов, която е част от ЕНП, продължава да
подкрепя силно Кристалина Георгиева за втори мандат като европейски
комисар, посочва изданието.
Още от Свят
Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха
Израел ще приеме прекратяване на огъня в Ливан още тази вечер
Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие
Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.
Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война
Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена