Европа днес се прощава с Хелмут Кол, бившия германски канцлер (1982-1998 г.), който ще остане в историята като обединител на страната си и на Европа.
На траурната церемония ще бъде и българският министър-председател Бойко Борисов.
Големият политик и държавник почина в дома си в родния си Лудвигсхафен, индустриален град на Рейн, на 16 юни. Изминалите оттогава две седмици бяха пълни с дискусии за прощаването се него - как то едновременно да почете подобаващо делото му и да спази желанията на близките му, които според немските медии са отказали официални държавни почести.
По желание на семейството на покойника той няма да получи германско държавно, а европейско погребение. Траурната церемония ще бъде в Европейския парламент в Страсбург - граничния град между Германия и Франция на Рейн, пазещ спомена за европейските войни и помирението.
Кол, най-дълго управлявалият (16 години) германски канцлер след Ото фон Бисмарк, успя да убеди тогавашните лидери на САЩ и на Съветския съюз Джордж Буш старши и Михаил Горбачов да приемат обединението на Западна и Източна Германия при разпада на източния блок през 1989 г. През 1992 г. той подписа Маастрихтския договор, поставил начало на общите институции и политики на ЕС и на единната му валута. Неговото лидерство по-късно позволи разширяването на ЕС с държавите от Централна и Източна Европа. През 1998 година държавните и правителствените ръководители от ЕС го обявиха за "почетен гражданин на Европа" и той стана първият след отеца-основател Жан Моне, удостоен с това звание.
Големият ковчег на Кол (той беше висок 1,93 м.) ще бъде обвит само в синьото европейско знаме с жълти звезди, а първите два реда седалки в залата ще бъдат демонтирани, за да могат осем германски военни да го внесат, съобщи "Политико".
Вдовицата му Майке Кол-Рихтер е искала на траурната церемония да говорят само чуждестранни гости и думата да не взема сегашният канцлер Ангела Меркел. Нещо повече, г-жа Кол-Рихтер е искала сред ораторите да бъде и унгарският министър-председател Виктор Орбан, един от острите критици на Меркел в Европа. Били са нужни доста усилия да бъде убедена вдовицата да се откаже от тази идея.
Меркел в крайна сметка ще говори на двучасовата церемония заедно с френския президент Еманюел Макрон, но в края, а не в началото. То ще принадлежи на лидерите на евроинституциите - Антонио Таяни - председател на Европарламента, Доналд Туск - председател на Европейския съвет, Жан-Клод Юнкер - председател не Еврокомисията.
По искане на госпожа Кол-Рихтер ще има "лични прощални послания" от руския министър-председател Дмитрий Медведев, от бившия американски президент Бил Клинтън и от бившия испански премиер Фелипе Гонсалес.
Кол може да създаде прецедент с кончината си, създавайки модел за държавно европейско погребение, в което институциите и националните власти - в случая на Германия и Франция - имат и споделят роли и отговорности, посочва "Политико".
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца