С 494 гласа „за“, 135 „против“ и 69 „въздържали се в Европейския парламент бе приета резолюцията за преформулиране на отношенията ЕС-Русия, съобщи „Фокус“.
В резолюцията се казва, че Русия се позиционира като „заплаха за международната демократична общност и нейния основан на закона ред“, която подкрепя и финансира радикални и екстремистки партии в ЕС. Депутатите искат да бъде създаден координиран механизъм, който да следи за финансовата, политическа и техническа помощ, оказвана от Русия на партии и организации в ЕС и да оценява влиянието на страната върху политиката и общественото мнение.
Според резолюцията ЕС трябва да изготви план за действие с "мека сила" при извънредни ситуации срещу агресивните политики на Кремъл. Резолюцията препоръчва като приоритет за страните членки да запазят единството в острото си отношение спрямо незаконното анексиране на Крим от Русия и пряката й намеса във войната в Украйна. Те призовават държавите от ЕС да се въздържат от двустранни споразумения с Русия, които могат да навредят на това единство.
Евродепутатите настояват да бъде създаден силен и основан на правила Европейски енергиен съюз, за да се противостои на руския енергиен монопол и да се осигури солидарност в енергийната независимост на всяка държава членка.
Европейският парламент призовава Европейската комисия да предвиди незабавно адекватно финансиране за конкретни проекти за противодействие на руската пропаганда и дезинформация на територията на ЕС и в чужбина.
Евродепутатите изразяват безпокойство, че Русия подкрепя и финансира радикални и екстремистки партии в ЕС. Те призовават Комисията и страните членки да създадат координиран механизъм за мониторинг на финансовата, политическата и техническата помощ, която Русия осигурява за политически партии и организации в общността.
От Европейската комисия се очаква да предложи законодателство, което гарантира пълна прозрачност на финансирането на политическите партии в ЕС от заинтересовани страни извън него.
Резолюцията осъжда "черния списък" на Москва с 89 европейски политици, официални лица и военни лидери със забрана да пътуват до Русия.
Членовете на ЕП смятат, че в дългосрочен план са възможни и желателни градивни и предвидими отношения между ЕС и Русия в полза и на двете страни, но отбелязват, че сътрудничеството може да бъде подновено, само ако Русия зачита териториалната цялост и суверенитет на Украйна, в това число Крим, прилага двете споразумения от Минск и прекрати дестабилизиращите военни действия, както и тези, свързани със сигурността, на границите на държавите членки на ЕС.
Утре ще бъде гласувана друга, отделна резолюция за ситуацията в Черноморския басейн след незаконното анексиране на Крим от Русия.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"